Evinizde parfüm ve türevlerini kullanmak istemiyorsanız ama yine de evinizin hoş ve ferah kokmasın istiyorsanız bu doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

İlk yöntem tam da bulunduğumuz kış aylarına yakışacak pratik bir yöntem. Bir portakalı karanfiller ile delin. Karanfilleri portakalın kabuğunun üzerine saplayın. Yaklaşık 20 30 tane karanfili portakal kabuğunun üzerine kapladıktan sonra portakalı bir ip yardımı ile mutfağın bir köşesine asın. Portakal hem ortamı taze ve ferah tutacak hem de yağ gibi ağır kokuları içine çekerek ortamın havasını daha çabuk temizlenmesine yardımcı olacaktır. Karanfiller ise uzun sürecek bir koku yayılmasına yardımcı olacak. Bu kalıcı koku zamanla evinizin ortamına tamamen yayılacaktır. Bu yöntemi sadece mutfağınızda değil evinizin her yerinde kullanabilirsiniz. Portakal ve karanfil kokusu evinize çok yakışacak.

Bir diğer yöntem bulaşık makinesi kokusu yaşayanlar için geliyor. Bulaşık makinanızın kokusundan rahatsızlık duyuyorsanız ve kimyasal içerikli kokular kullanmak istemiyorsanız ihtiyacınız olan tek şey limon. Makinanızın kaşıklık bölümüne ikiye kestiğiniz limonun bir parçasını yerleştirin ve ardından makinanızı çalıştırın. Bu yöntem hem makinanızdaki kötü kokuları absorbe edecektir hem de çatal kaşık tencere ve camlarınızı parıl parıl parlatacaktır.

Eski ama klasik bilinen en güzel yöntemlerden biri de lavanta keseleri. Özellikle gardırobunuza farklı bir hava katacak kıyafetlerinizi mis gibi lavanta kokutacak bu eski yöntemi tekrar canlandırmaya ne dersiniz? Aktardan alacağınız kuru lavantayı kendi diktiğiniz keseler içine koyarak bu keseleri kıyafet dolabınıza yerleştirin hem yatak odanız hem de kıyafetleriniz mis gibi lavanta kokacaktır.