Evlilik Aşkı Bitirir” sözü dünyanın en büyük klişelerinden biridir. Fakat kimi zaman da bu söz kendini kanıtlar nitelikte olabiliyor. Birbirine aşık olarak evlenen birçok çift birkaç yıl sonra boşanma kararı alabiliyor. Peki aşkı canlı tutmak için ne yapmalı, ne yapmamalı?

Ortak Hobilerinizden Vazgeçmeyin

Sevgiliyken yaptığınız hobilerinizden vazgeçmeyerek aslında en etkili iletişim yöntemini sürdürmüş oluyorsunuz. Sevgiliyken gitmekten hoşlandığınız mekanlara gitmeye devam edin. Spor yapıyorsanız spor faaliyetlerinizi bırakmayın, dinlemekten hoşlandığınız müzikleri sık sık dinleyin. Yapacağınız en basit şey bile olsa birlikte yapmaktan kaçınmayın. Bu bir film izlemek, puzzle yapmak, oyun oynamak ta olabilir. Önemli olan ortak bir paylaşımınızın olması.

Sorunlarınızı Baskı Yapmadan Dile Getirin

Aslında evlilik hayatında aşkı öldürdüğü düşünülen iki önemli neden var; ilki sorunlara karşı konuşulmaması, iletişimin olmaması, sorunların dışa vurulmaması ve içten içe sizi acıtması.. Diğer bir sorun ise ilişkinizde kötü giden sizi mutlu etmeyen şeyleri baskıcı ve sivri bir dil ile karşı tarafa iletmek. Her ikisi de ilişkiyi oldukça yıpratan nedenlerden burada yapmanız gereken ilişkinizden hoşnut olmadığınız noktaları tatlı bir dille eşinize iletmek. Bu hem sorunları çözmenizde size çok yardımcı olacak hem de iletişiminizin zedelenmemesini sağlayacak.

Düşünceli Romantizm

Romantizm demek sadece güller, şarap eşliğinde sohbet etmek demek değildir. Örneğin eşiniz hastayken onun yüklendiği bir sorumluluğu hafifletmek için ona kahvaltı hazırlamak, hastayken onu çorba yapmak, başını okşamak da düşünceli bir romantizm bir aslında.. Bu hayat arkadaşınızın her daim arkanızda olduğunu gösteren ve güven duygusunu perçinleyen aynı zamanda aşkınızı öldürmemeniz için de güzel bir yöntemdir.