Gözlerimizin güzelliğini ön plana çıkaran eyeliner ile ilgili bilmediklerinizi, şaşırtıcı bilgileri sizler için bir araya getirdik. Keyifli okumalar…

Eyeliner Bize Mısırlılardan Kaldı

Piramitlere ve mumyalara ek olarak eski Mısır bize eyelineri de verdi. Eski mısırda insanlar göz enfeksiyonunu önlemek ve güneşin ışınlarından gözlerini korumak için boyalar sürerlerdi. Bunun yanında eyelinerin (yani gözlerine sürdükleri boyanın) kendilerini kötü gözlerden koruduklarını da düşünürlerdi. Tutankhamun’un mezarı 1920’lerde keşfedildiğinde eyeliner batıda hızla yayılmaya başladı.

Kömür ile Kendi Eyelinerini Yapabilirsin

Eyelineri sadece mağazalardan temin etmek zorunda değilsiniz. Kendi eyelinerinizi yapmak aslında tahmin ettiğinizden daha kolay. Bir parça kakao tozu, Hindistan cevizi yağı ve az miktarda aktif kömürü karıştırarak eyelinerimizi elde etmiş oluyoruz. İnce bir fırça yardımıyla uygulayabilirsiniz.

Farklı Uygulama Yöntemlerinin Etkileri de Farklıdır

Eyeliner kullanmak bir geometri oyunu gibidir. Doğal görünüm için göz kapağınızın üstünü ince bir çizgiyle çizmeniz yeterlidir. Gözlerinizin küçülmesini sağlamak içinse bütün gözünüze çizgiyi uygulayın. Daha büyük gözler için eyelineri göz kapağınızın kenarından dışına doğru uygulayın.

Elle Çizmek Zorunda Değilsiniz

Elleriniz düzgün şekiller çizme noktasında yetersiz kalıyorsa kendiniz kötü hissetmenize gerek yok. Kedi gözü makyajı yaparken etrafınızdaki nesneleri sabit bir çizgi yapmak için kullanabilirsiniz. Kartvizitler, kaşıklar, bantlar bu nesnelere birer örnek verilebilir.

Birden Fazla Renk Seçeneği Var

Muhtelemelen piyasada birden fazla renk görmüşsünüzdür. Ancak içlerinde en gözdesi yine siyah olanıdır. Denemek isteyenler lacivert bordo gibi renkleri de alarak deneyimlerini bizlerle paylaşabilirler.