Fazla Mimik Yapmak Çabuk Yaşlanmaya Neden Oluyor

Yüzünüzde belirginleşen yaşlanma belirtilerini en çok gördüğünüz yerler aslında kişiliğiniz hakkında da ciddi bilgiler verir. Örneğin sürekli kaşlarını çatan veya sinirli biriyseniz büyük ihtimalle alnınızdaki ve kaşlarınızın ortasındaki mimik kırışıklıkları çok daha erken belli olmaya başlayacak. Hatta belki de yüzünüzdeki en derin kırışıklıkların sebebi bu noktalara fazlaca mimik uygulamanız olabilir. Keza fazla somurtuyorsanız veya olayları üzüntü ile karşılıyorsanız dudaklarınızın hafif bir şekilde aşağı sarkacak durumda kırışması da bunun bir nedeni olabilir..

Peki yaşlanma belirtilerini geciktirmek, mimik yaparken yaşlanma belirtilerinin daha kalıcı hale gelmesini önlemek için neler yapabiliriz?

Mimik yaparken özellikle kaşlarınızı farkında olmadan çok yüksek noktalara kaldırıyor ve özellikle alnınızın karışmasına neden oluyorsanız alın kırışıklıklarının çok daha kalıcı olduğunu belirtelim. Alın kırışıklıklarını açmak ve düzenli bir şekilde bakımınızı yapmak için içerisinde kolajen bulunan serumlara yönelebilirsiniz. Alnınıza her gece yatmadan evvel bu serumlar ile masaj yaptığınızda ince kırışıklıkların görünümünü bir nebze azaltmış olabileceksiniz. Fakat kaşların arasındaki çatıklık maalesef serumlar ile dizginlenemeyecek kadar derin olacaktır. Bunun için belki de botoks müdahalesine gerek duyabilirsiniz. Minik botoks müdahaleleri yardımıyla kaşlarınızın arasındaki çukurları, mimik kırışıklıklarını doldurabilir ve daha belirgin, daha vurgulu bir ifadeye sahip olabilirsiniz. Dudak kenarında bulunan mimik kırışıklıkları ise gidermesi nispeten kolay olan kırışıklıklardan.  Elbette 40’lı, 50’li yaşlarda başlanan bakımlar ile bu çok zor olacaktır.

Yaşa Uygun Bakımın Önemi

25 ve 30 yaşında başlanan bakımlar ile düzenli masaj ve yüz yogası sayesinde mimik kırışıklıklarınızı minimuma indirmek mümkün. Yine içerisinde kolajen bulunan serumlar yardımı ile yüzünüzü hafif yukarıya vurgu yaparak ve minik çimdikler atarak kan dolaşımını hızlandırıp bu tarz serumları masaj ile uygulamak mimik kırışıklıklarınızı minimuma indirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca dudak çizgilerinizin daha az belirgin olmasın istiyorsanız dudağınıza düzenli olarak şeker bazlı bir peeling uyguladıktan sonra düzenli olarak nemlendirmeye de özen gösterin. Bu dudaklarınızın daha genç kalmasına, çizgilerin oluşmamasına yardımcı olacaktır. Peki sürekli aşağı eğilerek bakıyorsanız veya sürekli masa başı bir işte çalışmak zorundaysanız oluşan gıdınızı nasıl minimize edebilirsiniz? Gıdı problemleri tek başına serumlar ve kremlerle çözülmekten öte yapacağınız minik egzersizlerle çözülebilecek problemlerdendir. Düzenli olarak tavana bakıp, dilinizi hafif bir şekilde dışarı çıkartıp boyun kaslarınızı çalıştırmalısınız.

Günlük 5 dakika boyun egzersizleri yaptığınızda ve bu bölgedeki kasları çalıştırdığınızda gıdınızın zamanla azaldığını fark edeceksiniz. Ayrıca cilt sıkılaştırıcı, toparlayıcı ve kan dolaşımını arttırıcı bazı yağlar ile boynunuza yukarı hareketler ile masaj yaptığınızda gıdınızın bir nebze olsun toparlandığını gözlemleyeceksiniz. Eğer yaşlanma belirtilerinin minimuma inmesini istiyorsanız mimiklerinizi daha düzenli bir şekilde yapmaya, sinirlenirken kaşlarınızı çatmamaya özellikle özen göstermelisiniz. Fakat bazı mimik kırışıklıklarının kalıcı yani genetik faktörlere bağlı olduğunu da söyleyelim. Bunun için minik botoks müdahalelerine yer verebilirsiniz.