Birçok farklı markanın farklı seride farklı isimleri de farklı kıl yapılarına sahip fırçaları kozmetik marketlerinin farlarında sık sık görüyoruz. Hatta öyle ki bazen kocaman raflar sadece makyaj fırçalarına ayrılıyor. Peki ama hangi makyaj fırçası ne için kullanılır. Her makyaj fırçasını fondöten allık uygulamada kullanabilir miyiz? Neden tek bir makyaj fırçası yetmiyor? Yazımızda genel hatlarıyla makyaj fırçalarının işlevlerinden bahsedeceğiz.

Tok ve sık kıllı fondöten fırçaları: Daha ince yapıdaki, örtücülüğü az olan ten ürünlerini yaymak için kullanılır. Yani bir anlamda fırçanın ne kadar sık kılı varsa üründen elde edeceğiniz kapatıcılıkta o kadar artacaktır. Bu tarz fırçalarla ten makyajınızı yaparken fırçayı fazla bastırmamaya özen gösterin. Minik ve dairesel hareketler ile fondöteni cildinize yayarak full kapatıcı bir görünüm elde edebilirsiniz.

Stippling brush: Seyrek kıllı olarak geçen fiber kıllı fırçalar ise üründen alacağınız kapatıcılığı biraz daha azaltarak doğal ten görünümü elde etmenizi sağlar. Yalnız bu tarz seyrek kıllı fırçaları kalın yapıdaki fondötenleri uygularken kullanmamanızı öneriyoruz. Fırça kılları seyrek olduğundan ten makyajınız da fırça izleri kalabilir. Bunu gidermek için dilerseniz ten makyajınızın üzerinden ıslatılmış bir sünger ile geçerek fırça izlerini yok edebilirsiniz.

Kedi Dili Fondöten Fırçası: Bir diğer fondöten fırçası çeşidi ise kedi dili dediğimiz yassı uçlu fırçalardır. Bu tarz fırçalar özellikle sorunlu akneli ciltlerde harika iş görür. Ayrıca burun kenarları, göz çevresi, dudak kenarları gibi ince ayrıntılara da uygulama yapmanıza olanak sağlar. Ayrıca kedi dili fırçalar ile göz altı kapatıcınızı da yayabilirsiniz. Yani oldukça işlevsel ve kullanım alanı geniş bir fırça.