Fondöten Oksitlenmesi Neden Olur?

Mağazada bayılarak aldığınız fondöteni uyguladığınızda birkaç saat sonra aynaya bakıp şaşırdığınız oldu mu? Özellikle beyaz tenlilerde bu sorun çok sık görülmektedir. Mağazada veya evde denediğiniz ten ürünü evden çıkmadan önce cildinize tam olarak uyar fakat birkaç saat sonra koyulaşmaya başlar.. Boynuzla yüzünüz arasında ciddi bir fark oluşur.. Bunun nedeni fondöteninizin oksitlenmesidir. Peki fondöten neden oksitlenir? Gelin birlikte inceleyelim;

Ten ürünlerinin içerdiği renk pigmentleri havadaki oksijen ile buluştuğunda oksitlenme sorunu meydana gelebilir. Cildinizin salgıladığı doğal yağlar ile havanın birleşiminden oluşan oksitlenme zamanla fondötenlerin renginin koyulaşmasına neden olur ve fondötenler 1-2 tona kadar koyulaşabilir. Özellikle boyun bölgeniz çok daha beyaz ise fark daha çok ortaya çıkmaktadır. Bunun önüne geçmek için yeni üretilen fondotenlerin içeriğinde antioksidanlar kullanılmaktadır. En sevdiğiniz fondötenler yüzünüzde uyguladıktan sonra bir kaç ton koyu duruyorsa bunun nedeni Fondöteninizin oksitlenmesidir..

Maalesef bu fondöten cilt tipiniz de cildinizin salgıladığı doğal yağlarla ve oksijen ile birleştiğinde daha da kolaylaşacak anlamına gelmektedir. Eğer fondötenninizden vazgeçemiyorsanız oksitlenmeyi önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey var;

İlk olarak makyaj bazı kullanmayı deneyin. Makyaj bazı fondöten ile cildiniz arasında bir bariyer görevi görür. Yani fondötenin sizin direkt cildiniz ile temas etmesine engeller. Bu yüzden oksitlenme oranı da düşebilir. Belki de fondötenin hava ile okside olduğundan değil de doğal cilt sağlığınız ile birleştiğinde okside oluyor olabilir. 

Dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise yağlanmayı kontrol altına almanız. Özellikle burun bölgenizde fazla yağlanma sorunu yaşıyorsanız yağlanmayı kontrol altına aldığınızda fondöteninizin oksitlenmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için yağ emici mendillerden, pudralardan ve makyaj bazılarından faydalanabilirsiniz. Özellikle pudraladığınız T bölgesi gün içinde yağlanmaya karşı korunmuş olacaktır. Bu da fondötenin rengini oksitlenmesini önleyecektir.

Doğru fondöten seçmek istiyorsanız mutlaka alacağınız fondöten ile en azından birkaç saat geçirmeyi deneyin. Mümkünse yanınızda bir kap götürerek tester ürün isteyebilirsiniz. Eğer uyguladığınız fondöten yüzünüzde bir kaç ton kadar koyulaşıyorsa fondötenin cildinizle anlaşamadığınıve bir kaç ton daha koyulaşabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.