Fotoğraf çekimlerinde ünlü modellerin, fotoğrafçıların , tasarımcıların ve hatta makyözlerin de uyguladığı minik ama etkili ‘sırları’ biliyor musunuz?

Kıyafet Seçimi

Eğer kombininizin değil de yüzünüzün ve makyajınızın ön plana çıkmasını istiyorsanız mümkünse tek renk, sade ve boyun bölgenizi açıkta bırakacak kıyafetler tercih etmelisiniz. Böylece tüm odak yüz hatlarınızda ve makyajınızda olacak. Boyun bölgenizin açıkta olması görsel açıdan bir bütünlük sağlayacağından görselleriniz çok daha profosyonel ve dikkat çekici olacak.

Belirgin Yüz Hatları

Özellikle kapatıcı bir ten ürünü kullanmış iseniz fotoğraflarda tüm yüz hatlarınız kaybolmuş çıkacaktır. Bunun önüne geçmek için günlük hayatta yaptığınızdan biraz daha keskin bir kontur uygulaması yapabilirsiniz. Kontür fotoğraflarda mükemmel çıkan ve  sizi çok daha çekici gösteren önemli bir ayrıntıdır. Elmacık kemiklerinizin daha çıkık ve belirgin görünmesi için aydınlatıcı uygulamayı da sakın unutmayın. Aydınlatmak ve gölgelendirmek mükemmel fotoğrafların elde edilmesindeki altın kuralların en önemlisidir.

Duruş ve Açıyı Belirleme

Fotoğraflarınızı aşağıdan çektiğinizde estetik bir görüntünün ortaya çıkması oldukça zordur. Bu şekilde yaptığınız çekimlerde boyun ve gıdı bölgenizin daha şişkin göründüğünü fark etmişsinizdir. Fotoğrafları hafifçe yukarıdan çekmek yüzünüzü daha ince ve hatları belirgin gösterecektir. Yine dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de uzaklık-yakınlık mesafesi. Ne çok uzak ne de yüzünüzün tam dibinden yapılan bir çekim estetik görünmeyeceği gibi kusurlarınızı daha da ön plana çıkartacaktır.

Işık Ayarları

Özellikle sabahın ilk saatleri ve gün batımına yakın saatler fotoğrafçıların dış mekan çekimleri için en fazla tercih ettiği saatlerdendir. Gün batımına karşı ters ışık kullanarak yapılan çekimler adeta birer sanat eseri gibi görünecektir. Ters ışık gün ışığını arkaya değil de tam olarak öne alarak yapılan çekimdir. Özellikle daha konsept ve melankolik çekimler için tercih edilen, oldukça estetik duran çekimlerden biridir.