Çoğu insan 100 kalorilik bir gıdanın gündüz veya öğlen yediğinde aynı kaloriyi alacağını düşünmektedir. Ancak işin aslı bu şekilde değil. Geceleri geç saatte yemek yemek vücut ağırlığınızı etkilemekle birlikte doktorlar ve diyetisyenler bu konuyu uzun süredir tartışmaktadır.

Kilo almaya başladığınız dönemlerde sıklıkla bu durumun fazla kalori almaktan kaynaklandığını düşünürsünüz. Fakat yapılan araştırmalara göre fazla kalori almanın yanında yanlış vakitlerde yenen yemeklerinde buna sebep olduğu ortaya çıkmıştır. Optimum kilomuzu ve sağlığımızı korumak için akşam yemeği ve kahvaltı arasındaki sürede vücudumuzun yemeklerden uzak durması gerekiyor. Çünkü bu süre içerisinde vücudumuz mola ihtiyacı duyuyor.

Araştırmacılar iki farklı grup fareyi aynı yüksek yağlı diyetle beslediler. Ancak bir gruptaki farelere 24 saatlik bir süre boyunca besine ulaşmasına izin verilirken diğer gruba 8 saatlik süre tanıdılar. Bu ikinci gruptaki fareler günün 16 saati boyunca aç bırakıldılar. Aynı gıdayı tüketmelerine rağmen, oruç tutan farelerin obezite gibi sorunlarla karşılaşmadığı buna karşılık 24 saat beslenen farelerde yüksek kan şekeri, yüksek kolestrol, yağlı karaciğer hastalığı ve obezite gibi sorunlar ortaya çıktı.

İnsanlık tarihini düşündüğümüz zamanda bu çok mantıklı bir durumdur. Elektrik icat edilmeden ve teknoloji bu kadar gelişmeden önce insanların vücutları gündüzleri aktifken geceleri güneşin batmasıyla dinlenmeye geçiyordu. Fakat televizyon bilgisayar ve elektrik gibi diğer icatlarla birlikte aktif olduğumuz süre giderek geç saatlere kadar ilerlemeye başladı. Bu durum değişmezse vücudumuza dinlenme vakti kalmayacak ve medabolik olarak tükenmeye başlayacağız.

Bu yüzden artık durumun farkında olduğunuza göre akşam yemeği ve kahvaltı arasında vücudumuza dinlenmesi için zaman tanıyabiliriz. Başlangıç için 10-12 saatlerini deneyebilirsiniz. Göreceksiniz vücudunuz size teşekkür edecektir.