Kırışıklık oluşumu çoğunlukla genetik faktörlere bağlı olarak çok erken yaşta veya oldukça geç bir yaşta meydana gelebilir. Fakat erken yaşta oldukça dikkat çekici miktarda yeni kırışıklıklarınız oluşmaya başladıysa ve her geçen gün yeni çizgilerin daha da belirginleşmeye başladığını farkettiyseniz önlem almanız gerekebilir. Hem kırışıklık oluşumunu geciktirmek hem de cilt sağlığınızı korumak için dikkat etmeniz gereken önemli noktaları sıraladık;

SPF Kullanmanın Önemi

Güneş koruyucular yaz-kış demeden cilt bakım rutininizin ayrılmaz bir parçası olmalı. Uzmanlar sadece yazın değil kış aylarında da cildin güneşten korunması gerektiğini savunuyorlar. Cilt sağlığınız için ve kırışlık oluşumunu geciktirmek için içinde 15 faktörden fazla spf bulunan koruyucu kremleri tercih etmenizde fayda var. Özellikle yazın 25 koruma faktörünün üzerinde kremler kullanmaya özen gösterin.

Stres, Zararlı Alışkanlıklar

Hiç şüphesiz stresli bir hayatın izleri yüzümüzden okunur. Stres ile beraber alkol, sigara tüketimi cildimizin kalitesini bozar, zamanla kolajen dokunun azalmasına neden olur. Kremlerin içinde neden ‘kolajen’ desteği vardır düşündünüz mü hiç? Kolajen zamanla çevresel ve içsel faktörlere bağlı olarak azalan bir bağ dokudur. Bu bağ doku cildimizin gerginliği, elastikiyeti ve nemi açısından oldukça önemlidir. Sürekli alkol, sigara tüketimine ek olarak fazla yağlı, baharatlı ve tuzlu şeyler tüketmek ve en kötüsü de günlük 2 buçuk litreden az su tüketmek ne yazık ki cilt sağlığını oldukça olumsuz etkiliyor. Kolajen doku işlevini yerine getiremez hale gelerek yeni mimik, kırışıklık çizgilerinin oluşmasına neden oluyor.

Düzenli Uyku

Dinlenmiş, parlak, ışıl ışıl bir cilt için uyku düzeni de bir o kadar önemli. Gözlerinizi yeteri kadar dinlendiremediğinizde gün içinde sık sık gözlerinizi kısarak baktığınızı ve gözlerinizi ovuşturma hissini yaşadığınızı farkedersiniz. Bu durum da yeni kırışıklıklara davetiye çıkartıyor. Uyku düzeninizi sağladıktan sonra cildinizdeki olumlu değişimleri fark edeceksiniz.