Özellikle burun çevresi ve çene bölümlerinde oluşan geniş gözenekler yağlı ciltler dâhil birçok cilt tipinin kâbusudur. Geniş gözeneklerin tedavisi yapılmazsa zamanla açık gözeneklerin içine kir, yağ ve tozlar birikir. Bunlar siyah nokta olarak karşımıza çıkar. Peki, iş işten geçmeden geniş gözeneklerimizi nasıl daha küçük hale getirebiliriz? Yazımızda deneyenlerin memnun kaldığı doğal gözenek küçültme tariflerinden bahsedeceğiz.

Soğuk Kompres Yöntemi

Sıcak ve buharın etkisi ile gözenekler genişler. Özellikle duştan çıktığınızda gözeneklerinizin daha belirgin bir şekilde görünüyor olması bu sebeptendir. Tam tersi olarak soğuk ise gözeneklerin büzüşüp küçülmesini sağlar. Her gün 1-2 dakika buz masajı yaparak gözenekleri küçültmek zamanla tedavi etmek mümkündür.

Tonikler

Geniş gözeneklerin en büyük yardımcılarından biriside cilt bakımı sonrasında uygulanan toniklerdir. Tonik cilt bakımının tamamlanmasında cildi ekstra temizlemede ve açılan gözenekleri küçültmede en etkili bakım ürünlerinden biridir. Piyasada gözenek küçültücü birçok hazır tonik bulunmaktadır. Fakat deneyenlerin çok memnun kaldığı doğal tonik olarak maden suyunu kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Maden suyu içerdiği doğal mineraller ile cildi derinlemesine temizler, canlandırır ve gözenekleri de küçültür. Buzdolabında saklayacağınız soğuk maden suyunu pamuğa dökerek gözeneklerin yoğun olduğu bölgelere (burun üzeri, çene) tampon yaparak uygulayın. Bu işlemi her gün tekrar etmeye özen gösterin. 15-20 gün arasında gözle görülür sonuçlar alacaksınız. Gözeneklerimiz zamanla daha küçük hale gelecek ve bu sayede de siyah nokta oluşumu azalacaktır.