Özellikle karma ve yağlı cilt tiplerinde ortaya çıkan ‘geniş gözenek‘ problemi oldukça can sıkıcı bir durum. Geniş ve açık gözeneklere gün içinde kozmetik malzemeleri, kir ve yağ doldukça cilt sivilcelenmeye daha da meyilli hale gelir. Yazımızda burun ve çevresinde sıklıkla görülen geniş gözenekleri küçültmek ve gizlemek için bakım önerileri bulabilirsiniz, keyifli okumalar.

T Bölgesi İçin Özel Bantlar

İşe ilk olarak geniş gözeneklerin içine dolmuş siyah ve beyaz noktaları temizleyerek başlayın. Bunun için tüm yüzünüzü buhara tutun veya duş alın. Bu işlem gözeneklerinizin çok daha fazla genişlemesine ve yapıştıracağınız burun bandının tüm gözeneklere nüfuz etmesine yardımcı olacak. Burun bandını kuruduktan sonra kaldırın, tüm siyah ve beyaz noktaların bantta kaldığını gözlemleyeceksiniz. Temizlenen ve genişleyen gözeneklere 2. müdahale ise tonik uygulamak;

Sıkılaştırıcı Tonik

Temizlenen ve açılan gözeneklerinizi derinlemesine temizlemek ve küçülmelerini sağlamak için burun bandından sonra mutlaka tonik uygulamalısınız. Bir parça pamuğa döktüğünüz toniği burun çevrenizde gezdirin. Toniğinizi buzdolabında saklayarak daha verimli kullanabilirsiniz. Soğuk daima cildi sıkılaştırır. Bu işlem bir sonraki burun bandı rutinine kadar gözeneklerinize kir ve yağ dolmasını engelleyecek.

Silikonlu Jel Kremler

Özellikle makyaj öncesi silikonlu jel kremler veya silikonlu bazlar kullanırsanız gözeneklerinizi neredeyse görünmez hale getirebilirsiniz. Silikonlu ürünler gözeneklerinizi doldurarak daha pürüzsüz ve gözeneksiz bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olur. Ayrıca gün içinde kozmetik ürünlerinizin gözeneklerinize dolmasına engel olur. Bir nevi bariyer oluşturup gözeneklerinizin temiz kalmasına yardımcı oluyor da denebilir.

Termal Su Kullanımı

Makyaj sonrası hem makyajınızı sabitlemek hem de gözeneklerin görünümünü ekstra azaltmak için termal sulardan faydalanabilirsiniz. Makyajınızın üstüne sıkarak pudralı görünümü alabilir , makyaj öncesi sıkarak ta makyajınıza daha pürüzsüz bir zemin hazırlayabilirsiniz. Özellikle yazın sıcaktan t bölgenizin yağlandığını ve gözeneklerinizin daha belirgin olduğunu düşündüğünüzde çantanızdan çıkartıp makyajınızın üzerine termal su sıkarak gününüzü kurtarabilirsiniz.