Kimi zaman arkadaş sandığımız, arkamızda olacağını düşündüğümüz kişilerin zor durumda kaldığımızda bizi hayal kırıklığına uğratması büyük bir travma yaşatabiliyor. Manevi anlamda arkadaş desteğinin önemi yadsınamaz bir gerçek. Peki her yüzümüze gülen dostumuz mudur? Gerçek arkadaşı nasıl anlayabiliriz? İşte size genel anlamlarıyla gerçek bir dostun özellikleri;

Tatlı Sert Bir Söylem

Gerçek dostlar ne hayata toz pembe bakmanızı ister ne de sizin moralinizi alt üst ederek ağır eleştirilerde bulunur. Onlar sizin en iyi olmanızı ister. işte bu yüzden bir yanlış yaptığınızda sizi uyarmaktan asla çekinmez, size yakışmayan bir davranış yaptığınızda sizi eleştirmekten de asla çekinmez. Göz göre göre bir hataya düşmenize izin vermez ama bunun yanı sıra sizi sert bir dille de eleştirmez. Söylemi yumuşak ve tatlıdır. Ama yine de sizi uyaracak kadar seçici kelimeler kullanır. işte gerçek bir dostun en önemli özelliği de budur. Tatlı ama sert bir ifadesinin olması. Gerçek bir dost her daim iyiliğinizi düşünür ve gerekiyorsa sizi yanlış yaptığınız yoldan alıkoymak için günlerce çabalar.

Sır Tutmayı Bilir

Eğer birkaç gün önce arkadaşınıza anlattığımız bir şey etrafta yayılmışsa ve herkesin ağzında dolanıyorsa dostluğunuzu gözden geçirmemiz de fayda var.. Çünkü gerçek bir dost asla ama asla sizin istemediğiniz bir sırrı açığa çıkarmaz! Bunu yapan biri asla dostunuz olamaz. Gerçek dostlar arasında bazen büyük sırlar da vardır, taşınmaz ağır bir yükü eğer gerçek dostlara sahipseniz kolay bir şekilde taşıyabilirsiniz. Ama eğer kırılgan ve zedelenmeye müsait bir dostunuz varsa en ufak bir sınavda parçalanacaktır. Sır tutmak da en önemli sınavlardan biridir. Sır tutmak aslında insanın kişiliğini de ele veren önemli bir olaydır. Kişiliği size uygun olmayan bir insanın ne arkadaşınız ne dostunuz ne de sırdaşınız olmasını bekleyemezsiniz.