Dolabına baktığında onlarca kıyafet içinden hala içine sinen bir parça seçemiyor ve ‘giyecek bir şeyim yok’ diye sızlanıyorsan acı gerçeği sana söylemenin zamanı geldi. Sen bir alışveriş canavarısın. O kadar fazla alışveriş yapıyorsun ki artık aldıkların seni mutlu etmiyor, ihtiyacını bile karşılamıyor. Ama endişelenme, sana minimalizmin kapısını aralayacağız ve alışveriş diyetine ikna edeceğiz. Keyifli okumalar!

İhtiyaç Listesi

Önemli olan 20 tane farklı modellerde beyaz gömleğinin 20 tane kot pantolonunun olması değil. Önemli olan senin neye ihtiyaç duyduğun. Şimdi şu sorulara cevaplar bul ve kendini keşfet;

  • Hangi model pantolon veya bluze ihtiyacın var?
  • Sana, vücuduna en yakışan modeller hangileri?
  • İçinde kendini en iyi hissettiğin parçalar hangileri?
  • Dolabında acil durumda elini attığın ilk şey ne?
  • Senin için en risksiz parçaları belirle

Minimal İhtiyaçlar

İlk adım olarak en temel ihtiyacın olan ürünleri belirlemelisin. Örneğin bir iş kadınıysan bu parçalar gömlekler, kumaş pantolonlar veya topuklu ayakkabılar olabilir. Hamileysen daha salaş, rahat, konforlu elbiseler, ortopedik ayakkabılar olabilir. Ya da öğrenciysen ilk önceliğin birbiriyle uyum sağlayan ve birden fazla kombin yapabileceğin uyumlu parçalar olabilir. Yani en temel, senin için olmazsa olmaz ürünleri bir kenara listele.

Alışveriş Canavarını Dizginle

O listeyi tam da bu yüzden yaptık, içindeki alışveriş canavarını dizginlemek için. İhtiyacın olmayan şeyleri ertele. İlk önce en temel ihtiyaçlarını almalısın ve listeye sadık kalmalısın. Eğer bunu başarabilirsen kendini ödüllendirmek için ufak bir kaçamak yapabilir ve o çok istediğin çantayı atabilirsin sepetine. Ama önce sürekli alışveriş yapmak isteyen o canavarı, o dürtüyü dizginlemeyi öğrenmelisin.