Goji Berry Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda aktarlarda sıklıkla rastladığımız diğer bilinen ismiyle kurt üzümü olan goji berry meyvesini nasıl tüketebilirsiniz? Faydaları nelerdir? Yazımız da goji berry bitkisinin faydalarından ve tüketim önerilerinden bahsettik, keyifli okumalar..

Goji Berry – Kurt Üzümü C Vitamini Deposudur

Goji berry bitkisi diğer bilinen ismi ile kurt üzümü tıpkı kuşburnuna benzeyen küçük yuvarlak meyvelerden meydana gelir. Özellikle Çin, Moğolistan gibi uzak doğu ülkelerinde yetişir. Ülkemizde de son zamanlarda ünü gitgide artmış ve sık sık tüketilmeye başlanmıştır. Goji berry meyvesinin faydaları nelerdir? Goji berry meyvesinin ilk faydası şüphesiz içermiş olduğu yüksek C vitamini ile hastalıklara yakalanma riskini düşürmesi ve immün yani bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesidir. Bildiğiniz gibi mevsim geçişlerinde çok daha fazla C vitamini tüketmeli ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmeliyiz. Mandalina, portakal, limon gibi meyvelerden edindiğimiz C vitamini kimi zaman yeterli olmayabiliyor ve hastalıklara yakalanabiliyoruz.

Kuru veya Taze Olarak Tüketilebilir

Goji berry meyvesi kuru olarak tüketildiğinde veya çayı yapılıp tüketildiğinde yüksek oranda C vitamini almış oluruz. Bu da mevsim geçişlerinde daha sağlıklı, sağlam ve virüslere karşı korunmalı olmamıza yardımcı olur. Ayrıca goji berrynin içerisinde B vitamini çeşitleri de bulunmaktadır. B1, B6, B12 vitamini, B2 vitamini bulunduğu gibi kalsiyum yönünden de zengindir. Ayrıca demir eksikliği olanlara da goji berry meyvesi önerilir. İçerisinde yüksek oranda demir ve protein bulunan goji berry amino asit bakımından da zengindir.

Depresyon, Yaşlanma, Anksiyete Sorunlarına İyi Gelir

Aşırı stres durumlarında Goji Berry bitkisinin özellikle çayını tüketerek stresinizi ve anksiyete sorunlarınızı, kaygılarınızı kontrol altına alarak gevşeyebilir, daha rahat uykuya dalabilirsiniz. Ayrıca unutkanlık ve halsizlik sorunu için de bu bitkiyi meyve halinde de tüketebilirsiniz. Mutluluk meyvesi olarak ta adlandırılan bu bitki aynı zamanda doğurganlık oranını da artıtır. Afrodizyak etkisi ile hormonları harekete geçirir. Enerji vererek daha aktif olmanızı sağlar. Yüksek kolestrol, yüksek tansiyon problemleri için de kullanabilirsiniz. Yüksek tansiyonun yarattığı şok, bağ ağrısı hissini ortadan kaldırarak tansiyon seviyesini dengeler.