Gömlek ve Kravat Nasıl Kombinlenir?

Erkeklerin her zaman çevresindekilerin fikrini aldığı ve kombinlemekte en zorlandığı konulardan biri de gömlek ve kravat uyumudur.. Gerek dokusu, gerek rengi, gerekse takım elbiseye uyumlu oluşu ile kravat önemli bir aksesuardır. Kravat seçimi gömleğin rengine, ceketin rengine ve hatta desenine, dokusuna bağlı olarak değişebilir. Dolabınızda bulunan en doğru kravatı en doğru gömlek ile eşleştirebilmenin elbette altın kuralları vardır. Yazımızda gömlek ve kravat uyumu nasıl sağlanır? Gömlek ve kravat nasıl kombinlenir? gibi detaylardan bahsettik, keyifli okumalar..

Gömlek ve kravat uyumunu sağlamak için basit anlamda renk skalasını aklınıza getirmeniz ve dolayısıyla birbirine uyumlu renkleri bilmeniz önemlidir. Örneğin pastel tonların birbirine uyumu aşikar.. Yan yana tüm pastel tonları getirdiğinizde asla birbiriyle sırıtmaz, aksine birbiriyle uyum sağlar. Fakat Gel gelelim erkeklerin takım elbiseleri genelde üç ana renkten oluşur. Siyah, lacivert ve gri..

Bu tarz takım elbiseler ile gömlek uyumu çok önemlidir. Eğer koyu renkli takım elbisenin içerisinde beyaz tonlarında bir gömlek giyeceksiniz her türlü kravatı kullanmanıza imkan sağlayan bir ortam dolaşacaktır. Yani kontrast renklerden ortaya çıkarak kravatınızda daha canlı bir ton kullanabilirsiniz. Örneğin lacivert takım elbisenin içine giyeceğiniz beyaz veya açık mavi gömleğin üzerine bordo, mürdüm tonlarında kravat tercih edebilirsiniz. Lacivert ve bordo uyumu çoğu zaman birçok kombinlerde ve ekose desenlerinde de kullanılır. Siz de buradan yola çıkarak kendinize tüm takım elbiselerinizle ve gömlekleri izle kombineyebileceğiniz koyu bordo, mürdüm tonlarında kravatlar edinebilirsiniz. Eğer kravat tercihlerinizde daha cesur davranmak istiyorsanız o halde lacivert, siyah veya gri takımımızın içerisine açık turuncu tonlarında kavun içi tonlarında bir kravat tercih edebilirsiniz. Fakat bu kravatı tercih ederken gömleğinizin tek renk yani sadece beyaz olmasına dikkat edin. Desenli gömlekler giydiğinizde daha sade renkli kravatlar veya düz gömlekler giydiğinizde daha desenli, dokulu kravatlar tercih edebilirsiniz.

Kısaca birbirini tamamlayan öğeleri bilmeniz önemli. Desenli gömlek ile desenli kravat yakışmayacaktır. Daha sade düz beyaz bir gömleğin üzerine daha gösterişli rengi farklı ve desenli kravatları tercih edebileceğiniz gibi aksine desenli düğmeleri parlak olan veya kol düğmesi kullandığınız kombinlerde daha sade minimal kravatları tercih edebilirsiniz.