Binbir uğraş ile yaptığımız göz makyajı birkaç saat sonra bozulduğunda hem verdiğimiz emek boşa gidiyor hem de bazı durumlarda bizi rezil edebiliyor! Peki yok mu bunun bir çözümü? Yaptığımız ‘bize göre’ birer sanat eseri olan göz makyajlarını günün sonuna kadar nasıl bozulmadan, dağılmadan kullanabiliriz? Öncelikle göz makyajları neden çabuk bozulur, bu soruya cevap verelim;

Hassas Gözler ve Yağlı Göz Kapakları

Eğer sürekli sulanan, hassas bir göze sahipseniz ne göz içine sürdüğünüz kalem, ne de far uygulamanız uzun süre dayanmayacaktır. Gözünüzün sulanmasıyla birlikte en kalıcı göz kalemi bile göz içlerinizden akacaktır. Bunun için göz içlerinize fazla ağır uygulamalar yapmaktan ve sert bir şekilde kalem uygulamaktan kaçının. Diğer bir durum ise fazla yağlı göz kapakları. Gün içinde yağlanan göz kapakları uygulanan farı dağıtarak kalıcılığını azaltır. Hatta bu yağlanma sonucu göz makyajınız çizgilere de dolabilir!

Far Bazı Kullanımı

Göz makyajının daha uzun süre dayanmasının en basit yöntem makyaja başlamadan önce göz kapaklarınıza ‘far bazı’ uygulamak. Ardından far bazınızı ten rengi, kemik rengi bir far veya pudranız ile sabitlemeniz. Böylece far bazının üstüne uygulayacağınız farlar daha uzun süre göz kapaklarınıza tutunacak. Uyguladığınız kemik rengi far veya pudra ise farların daha rahat karışmasını sağlarken gün içinde göz kapaklarınızın yağlanma sorununu da ortadan kaldıracak.

Krem Ürünleri Toz Ürünlerle Sabitleyin

Bu basit kural ile göz makyajınızı 24 saate kadar kalıcı hale getirmeniz mümkün. Krem farlarınızı uyguladıktan sonra aynı tonlarda bir toz farı krem farın üzerine uygulayın. Krem ürün toz ürün ile birleşerek uçmasını engelleyecek ve göz makyajınız tüm gün kalıcı olacaktır. Ayrıca farlar bu şekilde rengini de daha iyi verecektir.