Eyeliner yıllardır makyaj gurularının vazgeçemediği, modası hiç geçmeyen bir güzellik trendi. Peki göz şeklinize göre doğru eyeliner sürmenin inceliklerini biliyor musunuz? Doğru çekilen eyeliner gözlerinizi kedi gözü gibi kalkık ve çekik gösterirken göz şeklinize uymayan eyeliner uygulaması sizi daha yorgun ve bakışlarınızı bayık gösterebilir. Öyleyse hemen sizin için doğru uygulamayı keşfedin;

Göz Kapağı Dar Gözler İçin

Eğer göz kapaklarınızın mesafesi kısa ise kalın eyeliner uygulamasından kaçının! Kalın eyeliner neredeyse tüm göz kapağınızı kaplayacağından yapacağınız göz makyajınızdaki renkleri öldürecektir. Bunun yerine iç kısımlara fazla girmeden gözünüzün dış kısımlarına doğru hafif kalınlaşan, belli belirsiz , incecik bir hat çekin, bu şekilde hem göz kapaklarınız daha geniş hem de bakışlarınız daha kalkık görünecektir.

 

Yuvarlak Gözler İçin

Yuvarlak gözlerinizi daha badem, çekik göstermek istiyorsanız yapmanız gereken çok basit. Dış kısımları daha kalın ve uzun bir eyeliner çekerek işe başlayın. Ardından göz pınarlarınızın iç kısımlarını bir kalem yardımı ile belirginleştirin. Bu şekilde gözlerinizin hem iç hem de dış kısımlarına vurgu yaptığınız için bakışlarınız çok daha çekik görünecektir. Gözlerinizin badem şekli gibi algılanmasını sağlamış olacaksınız.

 

 

Göz Kapağı Geniş Gözler İçin

Eğer oldukça geniş mesafeli göz kapaklarınız varsa eyeliner size çok yakışacaktır. Kalın bir eyeliner uygulaması yapmanızın hiçbir sakıncası yok. Kalın eyeliner uygulaması yaparken dikkat edeceğiniz en önemli nokta iç kısımların kalınlığına uyumlu şekilde kuyruk yapmak. Yani iç kısımlar oldukça ince, kuyruk kısmı ise fazlaca kalın olmamalı. Kademeli şekilde kalınlığı artarak devam eden sivri kuyruklu bir eyeliner ile çok çekici bakışlara sahip olabilirsiniz.

Badem Gözler İçin

Eyeliner çekme konusunda en şanslı göz tiplerinden biridir badem gözler. Zaten hali hazırda hatları belirgindir ve eyeliner için çok uygundur. Hem ince hem de kalın eyelinerları rahatlıkla taşıyabilen badem gözlerin dikkat etmesi gereken tek nokta göz içlerine kalın bir hat uygulamadan eyeliner çekmek. Ayrıca eyeliner kuyruğunun ne fazla yukarı ne de aşağı doğru bakmıyor olması diğer bir dikkat edilecek nokta. Daha sivri bir eyeliner kuyruğu için kulak çubuğuna bir miktar makyaj temizleme suyu dökerek daha keskin bir kuyruk yapabilirsiniz.