Binbir hevesle aldığımız gümüş takılar, gümüş ev aksesuarları zamanla kararabiliyor. Bu kararmayı evde bulunan malzemeler ile nasıl giderebiliriz? Yazımızda  gümüş aksesuarları tekrar parlatmanın ve kararmaları gidermenin tekniklerden bahsettik keyifli okumalar;

Bilinen en etkili yöntemlerden biri diş macunu ile gümüş beyazlatma yöntemidir. Diş macununun içinde fosfat türevleri olduğundan bu etkin madde gümüşlerin parlamasını sağlıyor ve kararmaları da gideriyor. Özellikle takılarınız için bu yöntemi kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bir miktar diş macunu alıp takılarınızı ovmaya başlayın. Bir saat kadar diş macununun takılarınızı etki etmesine izin verin. Ardından kullanmadığınız bir diş fırçası yardımı ile takılarınızı suyun altında güzelce ovalayın. Kararmaların geçtiğini gözlemleyeceksiniz. Gümüşleriniz ilk günkü gibi parıl parıl olacak.

Gümüş kararmaları için 2. yöntem ise sirke. Özellikle büyük ev aksesuarlarınız için içi sirke ile dolu bir kap kullanabilirsiniz. Sirke ile dolu kabın içine gümüş aksesuarlarınızı koyun ve ağzını güzelce kapatın. Streç film ile de sarabilirsiniz. Yaklaşık iki üç saat sonra sirkenin içinden gümüşlerinizi çıkartın ve yumuşak bir bez yardımı ile güzelce ovalayın. Kararmaların büyük ölçüde geçtiğini ve gümüş aksesuarlarınızın eskisi gibi parlak hale geldiğini gözlemleyeceksiniz. Her iki yöntemi de tüm gümüşler de kullanabilirsiniz. Gümüş aksesuarlarınızı daha geç kararması için ise mümkün olduğunca sudan uzak tutmaya gayret edin. Eğer gümüş takılarınız hızlıca kararıyor ise bulaşık suyu veya banyo suyu gibi takılarınızı daha çabuk karartacak faaliyetlerde takılarınızı çıkarmayı unutmayın.