Her gün çalışan insanlar için zamanla yataktan kalkmak bir işkence haline gelmektedir. Peki sizde yataktan zinde ve canlı kalkmak istemez misiniz? Yapmanız gerekenler aslında çok basit ufak bir kaç uygulama.

  1. Sağlıklı ve düzenli uyku; Yoğun hayat temposunda herkesin iyi bir uykuya ihtiyacı var. Ayrıca düzenli uyku ile çok geç saatlere kadar ayakta olmayacağınızdan pişmanlıkla biten açlık krizinden de uzak kalmış olacaksınız. Araştırmalara göre, 5-6 saatlik uyku ile ayakta durmaya çalışanlar, 8 saat uyuyanlardan daha çok kilo alırlar. Uykusunu alamayanlar gün içinde enerji toplamak için sürekli kalori almaya başlarlar.
  2. Stres; Stresli dolu bir yaşam vücutta kortüzol artışını tetikleyerek iç organlarda yağlanmaya neden olur. Bu da beraberinde kalp damar hastalıkları, diyabet ve daha birçok hastalığa davetiye çıkartır. Depresyon ve stres kişi de duygusal yeme alışkanlığı oluşturur. Bu yüzden stresten mümkün olduğunca uzaklaşın ve spora yönelin. Meditasyon, yoga veya nefes terapilerine eğilim gösterin. Eğer depresyon belirtisi taşıdığınızı düşünüyorsanız mutlaka bir uzman yardımı alın.
  3. Sıvı tüketimi; Gazlı içeceklerin size kaloriden başka bir getirisi olmadığını biliyor muydunuz? Üstelik diyet etiketli aldığınız içeceklerde kilo vermenizin önünde büyük bir engel. Vücudunuzun Su’dan başka bir içeceğe ihtiyacı yok. Gazlı içecekleri bırakmak için geç değil, hemen şimdi başlayabilirsiniz.
  4. Hareket berekettir; Düzenli yapılan egzersizler ve spor hem kalp damar hastalığını hem de diyabet hastalığını önleme de birebir. Kemik ve kasları güçlendirerek anksyete ve strese iyi gelir. Ayrıca kilo korunmasında da etkili bir yöntem. Yetişkinler haftada 150 dk spor yapmalı. Bu 150 dk lık sporu yürüyüş başta olmak üzere istediğiniz her alanda kullanabilirsiniz. Günde 20 dk’nızı spora ayırmanız haftada 140 dk spor yapmanızı sağlayacaktır. Önemli olan yaşamınıza daha çok hareket katmak. Eğer spor yapacak vaktiniz hiç yoksa, işe gidip gelirken bindiğiniz dolmuştan bir durak önce inip yürüyebilirsiniz. Arabayla gidiyorsanız aracı iş yerine biraz uzağa parkedip oradan yürüyün. Oturarak çalışıyorsanız en azından telefon görüşmelerinizi ofiste dolaşarak yapın.
  5. Öğün atlamayın; Dışarıda yenilen yemeklerin sadece bir öğününde ne kadar yağ ve şeker olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Oldukça da fazla porsiyonlar tüketmenize neden olur. Evde yaptığınız yemeklerde, porsiyonlarınızı ve içine koyduğunuz yağı kontrol etmek mümkün. Böylelikle kilo kontrolü için etkili bir adım atmış olacaksınız. Güne başlarken en önemli öğün olan kahvaltı, kesinlikle boş geçilmemelidir. Sağlıklı kilo veren ve dilediği kiloyu koruyan insanların yüzde 80’inin bunu kahvaltıya borçlu olduklarını biliyor muydunuz?