Güneş Koruyucular Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte güneş koruyucu arayışları da başlıyor. Aslında yaz kış demeden güneş koruyucu kremler kullanmak cilt sağlığı açısından oldukça önemli. çünkü güneş ışınları sadece yazın cildi tehdit etmiyor! Kışın da aynı zararlı ışınlar cildimiz için tehlike arz ediyor. Bu yüzden yaz kış demeden güneş kremi kullanmalıyız. Peki ama güneş kremlerini ne kadar yakından tanıyoruz? Gelin güneş kremleri hakkında bilinmeyenlere göz atalım, keyifli okumalar..

Bilindiği gibi güneş kremleri UVA ve UVB şeklinde ikiye ayrılmaktadır. UVA, UVB korumalı, yani her ikisinin de olduğı güneş kremlerini tercih etmelisiniz. Kızıl ötesiışınlardan korunmak için bu şart! Bu güne kremleri güneşin zararlı ışınlarına karşı cildinizi koruyacak ve cildinizin üzerinde adeta bir tabaka oluşturarak güneşin zararlı ışınlarının cildinize nüfuz etmesini engelleyecektir.

Güneş kremleri hakkında bilinen bir başka yanlış ise sabah güneş kremi uyguladıktan sonra tüm gün güneş kreminin cildinizi koruyacağının düşünülmesidir.. Güneş kremleri iki saat arayla uygulanmalı ve tazelemeilidir. İki üç saat sonra güneş kremleri özelliğini yitirerek koruyucu faktörünü kaybetmektedir. Bu yüzden sprey formda güneş koruyucuları hem makyajınızın üzerine, hem de pratik bir şekilde tüm vücudunuza uygulayabilirsiniz.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi kışın da güneş kremi kullanmak oldukça önemlidir. Havaların sıcak olup olmaması ile doğru orantılı değil, gerek bulutlu havalarda gerekse yağmurlu havalarda bile güneş kremini kullanmalısınız. Güneş ışınları yaz kış fark etmeksizin zararlı ışınlarını salıyor.

Eğer yazın herhangi bir ten ürünü kullanmak size ağır geliyorsa fakat yine de biraz daha sağlıklı görünmek istiyorsanız O halde renkli güneş koruyucu kremlerden faydalanabilirsiniz. Bu tarz kremler hem güneşin zararlı etkilerine karşı cildinizi korur, hem de verdiği hafif renk ile cildinizin daha sağlıklı gözükmesine yardımcı olur. Özellikle yazın dışarı çıkarken, plajda veya spora giderken bu tarz güneş kremlerini pratik bir şekilde uygulayarak tercih edebilirsiniz. Parmaklarınız yardımı ile krem uyguluyor gibi kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Birçok güneş kreminin ömrü 12- 24 aydır. Yani 1 yıl sonra güneş kremlerinizi yenilemenizin faydası var. Kozmetik ve bakım malzemelerinin arkasında yazan son kullanma tarihlerine dikkat etmemiz cilt sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden güneş kreminizi bitmese bile kontrol edip gerekiyorsa yenisini almanızda fayda var.