Güneşlenirken yeterince önlem almazsanız güneş yanıkları gerçekten çok ağrılı ve acılı olabiliyor. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde cildinizde soyulma, kaşınma batma ve güneş zehirlenmesi olabileceği gibi bu durum cilt kanserine kadar gidebiliyor.

Fakat cildimizi güneş ışınlarından korumak içi tarafı keskin bir kılıç gibidir. Seçtiğiniz güneş kremleri de sizin cilt sağlığınızı olumsuz etkileyecek kimyasallar içeriyor olabilir. Kimyasal tabanlı güneş kremlerinin çoğu gözeneklerimizden çabucak emilen ve vücudumuza zarar verecek kimyasallar içeriyor olabilir.

Neyse ki neye dikkat etmemiz gerektiğini bildiğimiz sürece bu malzemeleri içermeyen ürünleri bulmak mümkündür.

Bu Kimyasalları İçeren Güneş Kremlerinden Kaçının!

-Oxybenzone: Bu madde birçok kimyasal güneş kreminin içerisinde bulunan ve bizim düşmanımız olabilecek nitelikte bir kimyasaldır. Güneşten alabileceğimiz D vitamini salgılanmasında etkili UVB ışınlarını bloke ederken zararlı olan UVA ışınlarının geçmesine izin vermektedir. Bu durum cilt kanserlerine götüren türde bir hücre hasarına neden olabilir.

-Parabenler: Zaten birçok kozmetik ürününü alırken dikkat ettiğiniz bu kimyasala güneş kreminde de dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu tür maddeler ürünlerin raf ömürlerini uzatmak için kullanılmaktadır ancak alerjik reaksiyonlara ve hormon eksikliklerine sebep olabilmektedir. Bazı çalışmalar parabenlerin meme kanseri riskini artırdığını söylemektedir.

-Oktinoksat: Hormon üretimini bozabilmekte ve diğer zararlı maddelerin vücut tarafından kolay absorbe edilmesini sağlamaktadır. Cildi tahrip eden serbest radikallerin üretimini tetiklerken erken yaşlanmayı da içeren bir dizi yan etkiye neden olabilir.

-Retinil Palmitat: A vitamininin bir formu olan ve uygulandığı ciltlerde kanser riskini artırıp artırmadığı kesin olmamakla birlikte uygulandığı farelerde tümör üretiminin artabildiği gözlemlenmiştir. Fakat bu olasılık bile bu kimyasaldan uzak durmamıza yeterlidir diye düşünüyorum.