Hepimiz günlük aktivitelerimiz sırasında belirli miktarda kalori harcarız. Örneğin markete ekmek almaya giderken, yemek yaparken, evi temizlerken vücudumuz enerji sarf eder. Bu aktivitelerinizi kalori yakma fırsatına dönüştürmek tamamen sizin elinizde. Spor yapmak için spor salonuna gitmeniz gerekmiyor diyebilirim.

Yapılan araştırmalara göre bu faaliyetler kilo yönetimine de yardımcı olabilir. Alışveriş yaparken ya da ev işi yaparken terleyecek kadar yorulmuyor olabiliriz. Fakat gün içerisinde kanepede hareketsiz bir şekilde oturmaktan daha sağlıklı olduğu kesin. Peki bu faaliyetlerimizi nasıl kilo kontrolünde kullanacağız bunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Araştırmacılara göre yapılan fiziksel aktivitelerin egzersiz sayılabilmesi için bu aktivitenin en az 10 dakika sürmesi gerektiğini söylüyor. Bu bilgi bize ev işlerimizi nasıl yapmamız konusunda ipuçları veriyor.

Alışveriş yapın – Market alışverişine giderken ya da mağazalarda alışverişe çıkmak için size uzakta bir dükkânı seçin. Bu yürüyüşü yarım saatte 120-150 kalori yakımına çevirecek bir spor haline getirebiliriz. Tabi bunun için asansörleri ve yürüyen merdivenleri kullanmayı da unutmanız gerekiyor.

Yemek pişirin – Sebzeleri yıkamak ve doğramak size 75 kaloriye yakın enerji yakımı sağlayabilir. Ayakta çalışırken bacak kaslarınızı ve popo kaslarınızı sıkıp bırakarak bu miktarı artırabilirsiniz. Tabi elektrikli mikseri ve blendırı kullanmadan yemekleri yapmanız gerekiyor.

Otururken kilo verin – Sınıfta oturuyorsunuz bu süreyi kalori yakımına çevirmek istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit. Popo kaslarınızı ve bacaklarını kasıp bırakarak hem o bölgedeki kaslarınızı geliştirmiş olursunuz hem de gereken kalori kaybını sağlayabilirsiniz.

Arabanızı yıkayın – Aracınızı 30 dakika boyunca yıkamak size 135 kalori yaktırabilir. Aracınızı kurularken ve parlatırken tavanına doğru uzanırken silme sayısını birkaç kez fazla yaparak bu süreyi daha verimli hale getirebilirsiniz.

Sonuç olarak gün içindeki aktivitelerinizde bedeninizi ne kadar çalıştırırsanız bu süreyi o kadar verimli kullanabilirsiniz.