Güzel Bir Cilde Sahip Olmak İçin 5 Kural

Cildinizin sağlıkla parlamasını, makyajsızken bile eşitlenmiş bir renkte görünmesini ve en önemlisi lekesiz, aknesiz, neme doymuş görüntüsünün korunması istiyorsanız mutlaka bu cilt kurallarına dikkat etmelisiniz. İşte güzel bir cilt için olmazsa olmaz en temel 5 Kural;

Cildin güzelliği sadece dıştan bakım ve kozmetik ürünleri ile olmaz. İçten de beslemeniz gerekir. Bunun için ilk başta en temel kural bol bol su tüketmektir. Günde en az 2 litre su tüketerek cildinizin nem dengesini koruyabilirsiniz. Su tükettiğinizde tüm organlarınız gibi cildinizde buna tepki gösterecek ve kendini ekstra koruyacaktır.

Dediğimiz gibi içten cildi beslemek de bir o kadar önemlidir. Yeşil sebzeler, ıspanak, marul, biber salatalık, fasulye gibi faydalı bitkileri tüketmek cilt sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Bunlar sivilce ve akne oluşumuna neden olmazken cildin gün boyu nemli kalmasına ve renginin eşitlenmesine de yardımcı olur.

Cilt güzelliğiniz için dikkat etmeniz en ama en önemli konu makyajlı uyumamaktır. Bunu birçok güzellik uzmanından da mutlaka duymuşsunuzdur. Çünkü gece cilt kendini yenileme ve dinlenme sürecinde olduğundan dolayı cilt yüzeyindeki kozmetikleri emerek nem sağlamaya çalışır. Bu da ertesi sabaha sivilceli bir cilt ile uyanmanıza neden olur. Asla ama asla makyajlı uyumayın.

Bu basit kural ise birçok kişinin atladığığı ama aslında oldukça önemli olan bir yanlıştır. Cilt bakımına başlamadan önce mutlaka ellerinizi hijyenik hale getirin. İlk olarak ellerinizi yıkayın ve bakterilerden arındırın daha sonra yüzünüze götürüp makyajınızı temizleyebilir veya cilt bakımınızı yapabilirsiniz.

Herkesin çok dikkat etmediği fakat önemli kurallardan biri de temiz yastık yüzleridir. Gece cilt kendini yenilediğinden ve cilt bariyerini onardığından sürekli kirli bir yastık ile temas eden cilt sivilce oluşumuna neden olur. Bu yüzden yastık yüzlerini düzenli olarak değiştirmek icilt sağlığınızı korumanız açısından oldukça önemlidir.