Güzel bir vücuda sahip olmak için iki temel şeye odaklanmamız gerekiyor. Bunlardan birincisi sağlıklı olmak ( hastalık veya kronik bir durum yaşamamakta diyebiliriz), ikincisi ise güzel ve fit vücut hatlarına sahip olmak. Eğer sağlığımızla ilgili her hangi bir sorunumuz yoksa ikinci maddeyle ilgili kısmımıza geçiyorum.

Şekil ve Boyut

Uzunluk

Çoğumuzun görüntümüzde sevmediğimiz şeyleri kabullenmesi çok zor olmakta ve zaman almaktadır. Çok kısa olduğunu düşünenler sürekli olarak mucizevi uzama formüllerini denemektedirler. Ancak çocuklara gelişim çağında uygulanan ve 3-4 cm uzamalarını sağlayan tedaviler dışında boyunuzu uzatmanın tek yolu duruşunuzu iyileştirmektir. Meselenin özü şu ki belirli bir sağlıklı uzunluk yada doğru uzunluk diye bir kavram yok. Her insanın genetik faktörler sebebiyle sağlıklı olarak uzayacağı boy uzunluğu farklıdır. Tabii birkaç santim daha uzun gözükmek istiyorsanız duruşunuza dikkat etmeniz ve yüksek topuklu ayakkabılar giymenizde bu konuda etkili olacaktır.

Ağırlık

Öte yandan kilonuzdan memnun değilseniz bununla ilgili bir şeyler yapabilirsiniz. Biraz irade, sıkı çalışma, kararlılık ve dışarıdan alınan ufak bir yardımla herkes bunu başarabilir. Kilo vermeye kendiniz hazır hissediyorsanız hızlı kilo verme yolları gibi sağlığınızı olumsuz etkileyecek ve sonunda bir etkisini göremeyeceğiniz yollardan uzak durmanız gerekiyor. Kilo vermek için gerçek yöntemler sağlıklı bir diyet ve egzersiz programlarını uygulamaktan geçiyor.

Sağlıklı şekilde kilo kaybı size elbiselerinize ve pantolonlarınıza sığabilmenizin dışında sağlıklı bir yaşam sürmenin de kapılarını aralar. Bu şekilde kilo vererek ideal kilonuza ulaşabilir ve hastalıklara karşı direncinizi de artırabilirsiniz. Tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, bazı kanser türleri, osteoporoz ve sırt ağrısı gibi rahatsızlıkların gidişatını bile tersine çevirebilirsiniz.

Ağırlık hassas bir konudur. Herkes ideal vücut boyunu belirleyemez ancak ideal kilonuzu belirleyebilirsiniz. İdeal kilonuzu belirlemek için çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan en çok geçerliliği olanı Ulusal Sağlık Enstitüsünün sağlıklı bir kilo aralığında olup olmadığınızı belirlemek için kullandığı vücut kitle indeksini hesaplama yöntemidir. Vücut kitle indeksini hesaplamak için vücudunuzun kütlesini (kg), boyunuzun karesine (m) bölüyoruz. Çıkan sonuç için değerlendirme tablosu aşağıdaki gibidir.

Yaş grubu              VKİ aralığı             Sınıflandırma

19-24                          -20                             Zayıf

19-24                           20-24,9                    Normal

19-24                           25-29,9                  Hafif şişman

19-24                           30-34,9                      Şişman

19-24                           35-44,9             Sağlık açısından önemli

19-24                           45-49,9                    Aşırı şişman

19-24                           +49,9            Morbid (ölümcül) şişman

Selülit

Selülit birçok kadının istenmeyen fiziksel özellikler listesinde ilk sırada yer almaktadır. Kadınlar erkeklere oranla vücutlarında daha fazla yağ bulunmasından dolayı selülite erkeklerden daha yatkındırlar. Egzersizler selülit görünümünü en aza indirmenin en iyi yoludur. Bu yüzden önceliklerinizi selülit giderici kremlerden önce sıkı bir egzersize verin.