Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Hamile olduğunuzda rutin beslenme düzeninin dışına çıkıp daha farklı bir beslenme düzeni oluşturmanız gerekir. Çünkü hali hazırda yediğiniz yiyecekler sadece sizin için değil bebeğiniz için de faydalı olmak durumunda. işte hamileler için basit ama etkili beslenme düzeni tavsiyeleri;

Beslenme tavsiyelerine geçmeden önce elbette ilk olarak hamile yani anne adayı bir kadının mutlaka vitamin değerlerine baktırması gerekiyor. Kan ölçümü yapıldıktan sonra gerek folik asit desteği, gerek B 12, D vitamini ve A vitamini desteği mutlaka alınmalıdır. Vitamin eksikliğinde yiyeceğiniz besinlerin etkisi minimuma düşecek ve hem sizi ,hem bebeğinizi beslemeye  yetersiz hale gelecektir. Yetersiz beslenme ile sağlık sorunları yaşamaya başlarsınız. Bildiğiniz gibi hamilelik döneminde antibiyotik ve ağır ilaçların kullanımı uygun değildir. O noktaya gelmeden evvel mutlaka vitamin değerlerine baktırmayı unutmamanız gerekiyor.

Beslenme düzeninde atmamamız gereken en önemli adımlardan biri günlük kalsiyum desteği almanızdır. Yani sabah kahvaltısında mutlaka süt, yoğurt, peynir, türevlerini tüketmeniz gerekiyor. Her gün aksatmadan kalsiyum desteğini vücudunuza sağlamanız hem çocuğunuzun kemik gelişimi açısından hem de sizin kemik gelişiminiz açısından oldukça önemlidir.

Meyvelerde atlanmaması gereken ara öğünlerde özellikle şekeriniz düştüğünde çikolata ve içerisinde zararlı şekerler bulunan atıştırmalıklardansa doğal şeker bulunan meyvelere yönelebilirsiniz. Elma hem sindirimi kolaylaştırır hem de zinde hissettirir. Bunun yanı sıra çilek, yaban mersini gibi  kırmızı meyveler de antioksidan olduğu için ödem atmanıza yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır.