Hamilelik Sonrası Deri Sarkmaları Nasıl Önlenir?

Keyifli bir hamilelik süreci geçiriyorsanız ve ciddi anlamda kilo aldıysanız sağlığınız bozulmadıysa sarkan derilerinizi sorun etmenize gerek yok. Hem hamilelik süresince, hem de hamilelikten sonra alacağınız tedbirlerle sarkan deriler kabusumuz olmaktan çıkacak. Yazımızda anne adaylarının doğum sonrası yapması gereken ve alması gereken tedbirlerden bahsettik, keyifli okumalar.

Doğal Yağlar

Hamilelik süresince karnınızı sürekli nemlendirerek doğal yağlar ile beslediğiniz de deri sarkmalarınız nasıl minimuma inecektir. Özellikle karnınız büyüyorsa kilo alımında dikkat etmenizi öneriyoruz. Kilo alırken karnınızın gerilerek çatlamaması için özellikle karın bölgenize badem yağı ve zeytinyağı gibi özel yağlar ile nemlendirmenizi öneriyoruz. Karın bölgenizi düzenli olarak nemlendirdiğinizde doğum sonrasında toparlanmamız çok daha kolay olacaktır. Gelelim doğum sonrasında deri sarkmalarına, kadınların en büyük kabusu doğum sonrasında özellikle karın bölgelerinde oluşan sarkmalardır. Fakat doğru bir diyet, doğru beslenme ve bakım önerileri ile bu toparlanabilir bir durumdur. Eğer sizin de ciddi anlamda toparlanmaya ihtiyacınız varsa ve deri sarkmalarından muzdaripseniz mutlaka bu yöntemleri denemelisiniz.

Düzenli Beslenme

Hamilelikten sonra her bulduğunuzu yememeli, abur cuburlara sarılmamalısınız. Hem bebeğinizin hem de kendinizin sağlığı için dengeli ve düzenli bir beslenme şart. Hamilelik sonrası aldığınız fazla kiloları vermek için mutlaka haftanın 3-4 günü sebze yemeye özen gösterin. Özellikle sebze tüketimini maksimum seviyeye çıkartıp karbonhidrat tüketimini minimuma indirmeye çalışın. Bu hem hızlı kilo vermenize yardımcı olacak, hem de yapacağınız egzersizlerle birlikte derinizin toparlanmasını sağlayacaktır.

 

Egzersiz Önerileri

Elbette lohusalık döneminde yani doğumdan sonra ciddi egzersizler yapmanızı beklemiyoruz. Buna hem vaktiniz hem de motivasyonunuz olmayabilir. Fakat ev ortamında en azından günde 20-30 mekik çekerek karın bölgenizdeki kasları aktif edebilir ve kas hafızasını canlandırarak karın bölgenizin hızla toparlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Hamilelikten sonra özellikle alt karın bölgesinde sarkmalar meydana gelir. Bunun için bir sandalyeye oturun ayaklarınızı ileri uzatıp ardından karnımızda çekin. Her gün 10-15 kere alt karın egzersizini yaparak çok daha kısa bir sürede derilerinizin toparlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Nemlendirmeyi İhmal Etmeyin

Doğum sırasında ve hamilelik süresince nemlendirmenin ne kadar etkili olduğundan bahsettik. Ama iş hamilelik süresince bitmiyor. Özellikle doğum sonrası derilerinizin toparlanması ve eski elastikiyetini kaybetmemesi için doğumdan sonra da toparlayıcı kremlere yönelmeniz ve cildinizi düzenli olarak nemlendirmeniz gerekiyor. Bunun için içerisinde sıkılaştırma özelliği olan portakal yağı gibi yağlar bulunan kremleri kullanmanızı öneriyoruz. Yağ bazlı ürünleri masaj yaparak uyguladığınızda derimizin daha hızlı toparlandığını göreceksiniz. Masaj yapmak bu işin ilk kuralı. Masaj yaparak cildinize kremleri, losyonları ve yağları uyguladığınızda kan dolaşımını hızlandıracak ve cildinizi çalıştırmış olacaksınız. Özellikle kalça bölgesindeki toparlanmaları gözle görülür şekilde kısa zamanda fark edeceksiniz. Karın çevresi biraz daha geç toparlansa da düzenli beslenme, düzenli su tüketimi ve egzersiz önerileri ile karın çevresindeki toparlanmaya da üç dört aya kalmadan farkedeceksiniz. İşte yapabileceğiniz birkaç pratik yöntem ile özellikle göbek çevresindeki toparlanmaları önlemeniz mümkündür.