Zaman geldi çattı, hayatınızın en güzel dönemine giriş yapıyorsunuz.. Pek yakında sağlıkla bebeğinizi kucağınıza alacaksınız, bu güzel süreçte canınızı hiçbir şeyin sıkmasına izin vermeyin. Bu hamilelik sürecinde ve sonrasında vücudumuzda oluşacak çatlaklar da olabilir, çatlakları önlemenin basit ama etkili birkaç yolundan bahsettik keyifli okumalar.

İçerik Listesine Dikkat

Piyasada bulunan vücut çatlak kremlerinden uzak duruyor veya temkinli yaklaşıyor olabilirsiniz. Aslında en iyisini yapıyorsunuz. Piyasada bulunan çatlak kremlerinin çoğunun içerisinde nispeten zararlı içerikler bulunabilir. Paraben, sülfat, parfüm, alkol, SLS gibi zararlı içerikler olabilir. Haliyle sizde bu içeriklere temkinli yaklaşmak durumundasınız. Hatta birçok çatlak ve selülit kreminin içinde vücudun kan dolaşımını hızlandırıcı yağlar bulunuyor. Bunlar da hamilelik süresince önerilmeyen içerikler, portakal yağı acı biber yağı gibi kan akışını hızlandırıcı yağlardır. Genel olarak vücut sıkılaştırmak için kullanıldığından hamilelikte önerilmiyor.

Peki ne yapmalıyız?

Eskiden annelerimizin, annelerimizin kullandığı en etkili yöntemlerden biri olan saf zeytinyağı imdadınıza yetişecek. Saf zeytinyağı zaten cilt bakım ürünlerinin içeriğinde oldukça etkin kullanılan bir içerik. Bu noktada sizin olabildiğince en doğal en saf zeytinyağını bulmanız önemli. Zeytinyağı içerdiği E vitamini ile cildi doyasıya nemlendirir. Çatlak oluşmasındaki en büyük sebep ise gerilen cildin nemsiz kalmasıdır. Karnınız, baldır bölgeniz basenleriniz genişledikçe ve siz kilo aldıkça derininiz elastikiyetini kaybeder ve bu sırada vücutta çatlaklar oluşur. Eğer cildinizi yeterince nemlendirirseniz derinizin esnekliği artacağından ne göbeğinin büyümesi ne alacağınız kilolar çatlak oluşmasına neden olmayacaktır. İşte püf nokta bu, karnınızı her gece yatmadan önce zeytinyağı ile güzelce masaj yaparak ovalayın, hem temiz içeriği ile içiniz rahat edecek hem de yoğun nem vermesi ile çatlak oluşumunu engellemiş olacaksınız.