Hamilelikte Çatlak Oluşumunun Nedenleri ve Tedavisi

Belki de hayatınızın en güzel dönemlerinden birini yaşıyorsunuz. Annelik deneyimini yaşadığınızda cildinizde çeşitli sorunlar meydana geliyor olabilir. Fakat bu hamilelik döneminin tadını çıkartmanıza engel olmamalı. İşte hamilelerin en sık karşılaştığı cildin çatlama problemine karşı alabileceğiniz basit önlemler ve hamilelikte çatlak neden oluşur sorusunun cevabı.. keyifli okumalar..

Çatlaklar Nasıl ve Neden Oluşurlar?

Cilt çatlaklarının en büyük nedeni uzmanların da sürekli tekrarladığı gibi cildin nemsiz kalmasıdır. Şöyle düşünün karnınızda sürekli büyüyen bir bebek var ve cildinizin elastikiyeti bir noktaya kadar bunu karşılayabilir. Fakat bir noktadan sonra cildinize dışarıdan nem takviyesi yapmalı ve cildinizin elastikiyetini artırmalısınız. Karnınız ne kadar büyür ise çatlaklarınız da o kadar fazla olacaktır. Bunun önüne geçmek için düzenli olarak karın bölgenizi, basen bölgenizi, kalça bölgenizi ve hatta göğüslerinizi sık sık nemlendirmelisiniz. Nemlendirilen cilt uzun süre elastikiyetini korur ve daha fazla esneme payının olmasına imkan sağlar. Bu da çatlaklardan korunmak için en önemli noktalardan biridir.

Peki ama hamileler ne tarz kremler veya ne tarz yağlar kullanabilir?

Besleyici Yağ Önerileri, Uzak Durmanız Gereken İçerikler

Kremlerin ve yağların çoğu cilt tarafından emildiği için mümkün olduğunca içeriği temiz ürünler kullanmanızı öneriyoruz. Özellikle içerisinde paraben, parfüm, sls, alkol türevleri bulunan ürünleri karın bölgeniz dahil vücudunuzun hiçbir bölgesine kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Temiz İçerik Önemli

Hamilelik süresince içerikleri ekstre dikkat etmeniz gerekiyor. Bu tarz kremlerin yerine doğal zeytinyağı, doğal tatlı badem yağı, jojoba yağı, hindistan cevizi yağı gibi özel yağları kullanarak cildinizi nemlendirebilir esneme oranını arttırabilirsiniz. Sabah akşam bu yağlar ile cildinizi nemlendirdiğinizde ne göğüslerinizde çatlamalar, ne karın bölgenizde çatlamalar, ne de kalça basen bölgenizde çatlamalar olmayacak. Cildiniz beslenecek elastikiyeti artacak ve çatlak sorunu da ortadan kalkmış olacak. Size de hamilelik ve annelik deneyiminin keyfini sürmek kalacak.