Hamilelik süresince hem aileniz, hem çevreniz hem de arkadaşlarımız tarafından birçok yorum yapılacaktır. Bu yorumların bazılarının gerçeklik payı olmadığı gibi sizi olduğunuzdan daha stresli bir hale getirebilir. İşte toplumda yaygınlaşmış, hamilelik hakkında doğru bilinen yanlışlar ve bilimsel olmayan söylemler..

Hamile bir kadının canı bir şey istediğinde yani ”aşerdiğinde” aşerdiği gıdayı tüketmezse çocuğunda problemler olacağı klişesini mutlaka duymuşsunuzdur! Bunun aslı astarı yoktur.. Hamilelikte aşerme yani hamile adayının çeşitli gıdaları canının çekmesinin bilimsel bir bağlantısı aslında yoktur. Bu tamamen hamile kadınların psikolojik süreçlerinden kaynaklanır. Elbette hamile kadınlar hem kendine hem de bebeğine iyi bakmak için iyi beslenmelidir. Fakat herhangi bir gıdayı aşerdiği zaman o gıdaya ulaşamaması sonucunda çocuğunda herhangi bir sorun meydana gelmez.

Hamileyken hasta gibi yatılması gerektiği, spor yapılmaması gerektiğini de mutlaka duymuşsunuzdur.. Bu o kadar yanlış bir klişe ki! Hamile kadınların tam aksine hareket halinde olmaları öneriliyor. Ağır sporlardan bahsetmiyoruz elbette. Hamile kadınların spor yapması daha az kilo almasına ve kilolarını doğumdan sonra daha hızlı vermesine yardımcı olur. Ayrıca hamilelik egzersizlerini düzenli olarak yaparak kendinizi doğuma hazırlayabilir, daha kolay bir doğum deneyimi yaşayabilirsiniz.

Hamile kadınlarda gastrit ve reflü gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu midenin sıkıştığından dolayı olur. Fakat toplumun genel inancına göre mide ekşimesine ve reflüye bebeğin saçlı olmasının neden olduğu söylenir.. Bu komik ve çok yanlış bir klişe..Bebeğin saçlarının midenin ekşimesine, reflünün artmasına herhangi bir alakası olmaz.