Hamilelik süresince kullandığınız ürünler hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Siz de duyarlı bir annesiniz  ve bu konularda tedirginlik yaşıyor olabilirsiniz.. Artık piyasada satılan çoğu kozmetik ve bakım ürününün arkasını daha dikkatli okumaya başladınız bile, içerik listesinde ilk sıralarda bulunan maddeler o ürünün içerisinde en yoğun bulunan içerikler anlamına gelmektedir. Eğer bu içeriklerin en başında parfüm, alkol, paraben, silikon gibi maddeler bulunuyorsa bunlar hamilelik süresince ve hatta hayatınız boyunca uzak durmanız gereken içeriklerden bazıları. Hamile olduğunuz için ekstra temiz içerikli ürünlere yönelmek istiyor olabilirsiniz, bu çok mantıklı bir neden. Çünkü bebeğiniz hem yediğiniz içtiğiniz şeyleri sizinle paylaşır hem de vücudunuza aldığınız herhangi bir ürünü hisseder. Bu bir koku da olabilir, bir bakım ürününün içinde bulunan zararlı bir madde de olabilir..

Hamilelik süresinde saç boyama

Bu konuda oldukça farklı görüşler var aslında uzmanların bazıları hamileliğin en az 4. ayına kadar asla saçların boyanmaması gerektiğini savunuyorlar, bazı uzmanlar ise bunun hiçbir zararının olmadığını.. Elbette bu noktada insan ikilemde kalıyor. Peki ne yapmalıyız? Aslında bu konuda oldukça şanslıyız, çünkü günümüzde tamamen hamilelere özel içeriği temiz ve vücuda hiçbir zararı olmayan doğal içeriklerden üretilmiş saç boyaları bulunuyor, eğer çok ihtiyaç hissediyorsanız bu tarz boyalara şans verebilirsiniz.

Vücut nemlendirme

Hamilelikte yapacağınız bakımın en önemli aşaması kendinizi nemlendirmek. Dilerseniz piyasada bulunan hazır nemlendiriciler yerine evde kendi nemlendiricinin yaparak daha doğal bir sonuca ulaşabilirsiniz. İhtiyacınız olan temel içerikler kıvam vermek için biraz vaks ,sevdiğiniz ve size iyi gelen doğal bir yağ, örneğin Hindistan cevizi yağı, badem yağı, zeytinyağı ve sevdiğiniz esansiyel herhangi bir yağ. Örneğin lavanta veya papatya yağı rahatlatıcı olabilir. Bu içerikleri benmari usulü ile birbirine karıştırıp bir kaba aldıktan sonra 2 hafta boyunca serin bir yerde saklayarak güvenle kullanabilirsiniz.

Güneş koruyucular

Hamilelik süresince her kadının dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri de yoğun bir güneş koruyucu krem kullanmaktır. Normalde de herkesin yaz kış kullanması gereken güneş koruyucu kremler hamilelikte çok daha önemlidir. Çünkü hamilelikte güneş lekeleri ve çiller çok daha fazla artmaktadır. Bunun önüne geçmek için kalıcı lekeler oluşmaması için mutlaka dışarı çıkarken tüm vücudunuza güneş koruyucu ürünleri yoğun bir şekilde uygulamaya özen gösterin.