Hamilelikte Kişisel Bakım Önerileri

Çoğu kadın hamilelik döneminde doğru ürünleri bulamıyor veya bulduğu ürünlere güvenemiyor.. Dolayısıyla rahat bir şekilde bakımını yapamıyor.. Peki anne adayları, hamileler kişisel bakımlarını nasıl yapmalı? Yazımızda hamilelerin aklına takılacak soruları derledik ve kişisel bakım önerilerinden bahsettik keyifli okumalar..

İçerik Listesi

Hamilelik öncesi kullandığınız ürünleri gönül rahatlığı ile kullanamıyorsanız büyük ihtimalle içeriklere takılıyorsunuz demektir. Çok doğru yapıyorsunuz! Hamilelik sürecinde daha temiz içerikli ürünleri kullanmanızda fayda var. Bu hem kişisel olarak kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olacak hem de temiz içerikli ürünler kullandıkça cildinizin, vücudunuzun daha iyi reaksiyon gösterdiğini fark edeceksiniz. Peki kullanması sakıncalı içeriklerin başına neler geliyor?

Şampuanlarda paraben, parfüm, sülfat, alkol ve benzeri tarzı içeriklerden kaçınmanız hem saç sağlığınız hem de kişisel sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Özellikle saçlarda kullanılan sülfat saçların zamanla katılaşmasına neden olurken cilt ile reaksiyona girdiğinde bazı ciltlerde irite edici özellikte olabiliyor. Bunun sonucunda egzama kaşıntı gibi hassasiyetler ortaya çıkarken parfüm ve benzeri içeriklerde hamilelik döneminde sizi rahatsız edebilir.

Vücut Bakımı

Anne adaylarının en önemsediği konulardan biride hamilelik sürecinde bütün vücudunuzun yeterli miktarda nemlendirilmesi.  Çünkü hali hazırda hamilelik sürecinde alacağınız kilolar sonucunda cildiniz çatlayabilir ve geri dönüşü olmayan lekelere sahip olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için mutlaka cildinizi düzenli olarak nemlendirmelisiniz. Sadece yüzünüz boynunuz yetmez aynı zamanda kalça bölgenizi ve özellikle karnınızı çok iyi nemlendirmeniz gerekiyor. Temiz içerikli en iyi nemlendiricilerden biri de şüphesiz doğal yağlar. Bunun için E vitamini içeren veya B vitamini içeren badem yağı gibi doğal yağları kullanabilirsiniz. Özellikle karın bölgenize bol miktarda uyguladığınızda hamilelik sonrası çatlak ve leke oluşumunu önüne geçersiniz.

Lekelenme Sorununa Güneş Kremi

Anne adayları güneşe biraz daha hassas olabiliyor. Özellikle hamilelik süresinde cildinde lekelenme sorunu yaşayan kadınların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. bu süreçte 40 ve üzeri güneş koruma faktörüne sahip ürünleri kullanmanızda fayda var. Özellikle dışarıya çıkmadan önce yüzümüzü güneşten korunmak için mutlaka 20 30 dakika evvel güneş koruyucu krem kullanmanız gerekiyor. Gün içinde eğer tüm gün dışarıda olacaksınız güneş koruyucunuzu yenilemeyi ihmal etmeyin!