Hamilelikte Spor Yapılır mı?

Herkesin farklı bir fikir beyan ettiği hamilelik dönemi ile ilgili en büyük yanılsamalardan biri de hareket kısıtlamasıdır. Yani hamileler, anne adayları, hamilelik ile hastalığı birbirine karıştırılmaktadır. Buna çoğu zaman çevre baskısı neden olmaktadır. Oysa hamile bir kadın hasta değildir, sadece hamiledir.. Günlük hayatında yaptığı işleri gayet yerine getirebilir. Hatta üzerine spor yaparak bedensel kabiliyetlerini geliştirebilir ve kendini doğuma hazırlayabilir. İşte hamilelikte anne adaylarının spor yapmasını destekleyecek uzman görüşleri;

Spor yapmak hamileler için oldukça faydalı bir aktivitedir. Özellikle gebelikte düzenli kilo almak, fazla kilolardan arınmak için spor yapmak oldukça önemlidir. Ayrıca düzenli nefes alışverişi, düzenli yürüyüşler ve temiz hava oksijen desteğiyle anne karnındaki bebek için de faydalıdır. Böylece bebek oldukça sağlıklı bir şekilde gelişim gösterecektir. Gebelik sırasında düzenli spor yapmak, kiloyu kontrol altında tutmak ve doğuma hazırlamak için oldukça önemlidir. Ayrıca gebelikte yapılan egzersizler birçok problemi, doğum sancısını ve doğum riskini azaltır..

Hamilelikte Spor

Özellikle gebelikte en büyük problemlerden biri de kabızlık sorunudur. Kabızlık sorununun en büyük edeni anne adaylarının hareketsiz kalmasıdır. Özellikle anne adayları spor yaparak ve düzenli su tüketerek kabızlık probleminin de önüne geçmiş olurlar. Bağırsak problemleri ve mide problemleri çekmeyen anne adayları daha rahat bir gebelik dönemi yaşarlar. Hafif egzersizler, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olurken kabızlık sorununu ortadan kaldırır. Böylece basur gibi diğer sorunlarda birbirini kovalamaz.

Hamile adayları sık sık uykularının gelmesinden ve tüm gün uygulamaktan şikayet ederler. Bunun en büyük nedenlerinden biri de hamile adaylarının kendini hasta gibi hissetmesi, hasta gibi algılaması ve hareketlerini sınırlandırmasıdır. Oysa hamile adayları gün boyu hareket ederek, hafif sporlar yaparak, yürüyüşler gerçekleştirerek hem psikolojik olarak rahatlarlar, hem de hamilelik depresyonundan uzak kalırlar. Spor yapmanın hamile adayları için birbirinden farklı faydalarını sıraladık. Elbette hamile adaylarının da doğru şekilde spor yapması gerekiyor. Özellikle yoğun ağırlık kaldırımı, ani hareketler ve riskli pozisyonlardan kaçınarak pilates, minik esneme hareketleri ve uzun yürüyüşleri tercih etmeleri gerekiyor. Gebeliğin ilk dönemlerinde yapılan spor aynı zamanda gebelik şekerinin dengelenmesine de yardımcı oluyor. Siz de kendinizi, hamileliğe hazırlamak, hamilelik sırasında sorun yaşamamak ve psikolojik anlamda daha güçlü hissetmek istiyorsanız sporunuzu aksatmayın.