Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Bazı yiyecekler vardır ki mutlaka tüketilmesi gerekir. Ama hamilelik döneminde özellikle tüketilmesi ve vitamin, mineral, protein değerlerinden faydalanılması gerekir. Yazımızda anne adaylarının hamilelik süresince tüketmesi gereken en önemli yiyecekleri sıraladık keyifli okumalar..

Yumurta

Yumurta anne adayları için olmazsa olmaz bir yiyecektir. Yüksek miktarda protein, demir, folik asit içeren yumurta özellikle sabah kahvaltılarında atlanmadan tüketilmelidir. Beyin, sinir sistemi ve bebeğin gelişimine büyük ölçüde katkıda bulunan yumurta haşlanarak yendiğinde ise kolesterolü daha düşük olacaktır.

Kuru Baklagiller

Tüketilmesi olmazsa olmazlardan kuru baklagiller özellikle nohut, fasulye, yeşil mercimek, kırmızı mercimek, buğday gibi çeşitlerini En azından haftada 2-3 gün tüketerek kalsiyum, folik asit gibi içeriklerden faydalanabilirsiniz. ayrıca kuru baklagiller anne adaylarında enerji yaratıyor. Daha rahat bir hamilelik geçirmelerine yardımcı oluyor. Aynı zamanda bebek gelişimi ve sağlığı için de oldukça faydalı. Her evde bulunan, ulaşılabilir gıdaların başında gelen kuru baklagilleri çorbaların ve yaptığınız diğer yemeklerin içine katarak ta eser miktarlarda kullanabilirsiniz.  Kuru fasulye ve nohut gibi çok faydalı kuru baklagiller gaz oluşumuna sebep olduğundan anne adaylarını daha da rahatsız edebilir. Bu yüzden 1 gece önceden ıslatarak gazını çıkarmanız oldukça önemlidir. Böylece herhangi bir şişkinlik, m,de problemi, baskı ve gaz problemi yaşamamış olursunuz. Mercimek türevlerini de haşlayarak çorba yapabilirsiniz.

Balık Olmazsa Olmazlardan!

Balık ise mutlaka sofranızda olmazsa olmazlardandır. Özellikle somon Omega 3 bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda balık çeşitlerinin içerisinde folik asit de bulunduğundan ve anne adaylarının en çok ihtiyaç duyduğu içeriklerden biri olan protein bulunduğundan mutlaka balık en azından haftada iki gün sofranızda yer almalıdır. Balığın özellikle fırında yapılmış versiyonu düşük kolesterollü olacağından tercih edilir. İsterseniz üzerine kaya tuzu serperek balığınızı tatlandırabilirsiniz. Eğer balık yemek size ağır geliyorsa balığı kızartmak yerine buğulama yaparak da yemeyi tercih edebilirsiniz.

Hamsi de Omega 3 ve folik asiti en yüksek balık çeşitlerinden biridir. Mutlaka ayda birkaç kere hamsi, somon ve alabalık türevlerini beslenme rutininize eklemelisiniz. Balık bebek sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Ayrıca düşük riskini de azaltmaktadır.