Hangi Cilt Tipine Hangi Makyaj Bazı Kullanılmalı?

Son dönemlerin en popüler makyaj uygulamalarından biri de cildi makyaja hazırlamak. Eskiye oranla sadece nemlendirici sürerek makyaja geçilmiyor artık. Mutlaka cilde uygun bir makyaj bazı da uygulanıyor. Peki makyaj bazı nedir, ne işe yarar? Cilt tipimize uygun makyaj bazını nasıl seçebiliriz. Yazımızda tüm bunlardan bahsettik, keyifli okumalar.

Makyaj bazı özellikle ten makyajı yapacaksınız cildiniz ile fondöten arasında bir bariyer görevi oluşturarak fondötenin zararlı içeriğinden cildinizi korumaya yönelik üretilmiştir. Ayrıca birçok cilt tipine uygun üretilen makyaj bazları sayesinde makyajınız çok daha kalıcı olacak teniniz çok daha pürüzsüz görünecek.

Kuru Ciltler İçin Makyaj Bazı Önerileri

Kuru ciltlerin en büyük problemi matlık ve nemsizlik problemidir. Dolayısıyla ışıltılı bazlar sizin için üretilmiştir. Özellikle cildi bir anda canlandıran bir anda highlight aydınlatıcı etkisi veren makyaj bazlarını mutlaka denemelisiniz. Bu tarz makyaj bazları aynı zamanda cildi nemlendirerek makyajı hazırlıyor. Elbette sadece makyaj bazından nem beklemek yanlış. Makyaj bazını uygulamadan önce mutlaka cildinize ekstra bir nemlendirici uygulamanızı öneriyoruz. Özellikle ışıltılı makyaj bazılarını makyaj öncesi kullanarak fondöteninizi çok daha canlı, ışıltılı hale getirebilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Makyaj Bazı Önerileri

Yağlı ciltlerin en büyük problemi gün içerisinde makyajın kusması T bölgesinin yağlanması ve gözeneklerinin fazla açık olmasıdır. Dolayısıyla silikon bazlar sizin için yaratılmış bazlardır. Silikon bazların en büyük özelliği gözeneklerin içini doldurarak gözeneklerin görünürlüğünü azaltması ve cildi makyaja hazırlamasıdır. Matlaştırıcı etkili gözenekleri kapatan makyaj bazları cildinize kadifemsi bir etki yaratırken makyaja pürüzsüz bir zemin hazırlar. Bu tarz makyaj bazlarını kullanırken elinizde yayarak değil daha çok bastırarak cildinize oturtarak uygulamanızı öneriyoruz. Parmaklarınız ile özellikle burun Çevrenize baskı hareketler ile bazı uyguladığınızda gözeneklerinizin görünümünü hafifletmiş olacaksınız. Bazın üzerine uyguladığınız fondötenin çok daha kalıcı olduğunu gözlemleyeceksiniz. Özellikle gün içerisinde burun bölgenizde yağlanma problemi yaşıyorsanız burun bölgenizde matlaştırıcı özellikteki bazıları uygulayabilirsiniz. Bu makyajınızın kusmasını engellerken aynı zamanda ürünleri pudra kullanmadan bile daha kalıcı hale getirecektir.

Karma Ciltlere Uygun Makyaj Bazı Önerileri

Karma ciltler iki farklı makyaj bazını birlikte kullanmalıdır. Yanak bölgesi kuru olan karma ciltler matlaştırıcı bazı asla yanak bölgesine uygulamamalı. Sadece T bölgesine bırakmalıdır. Yani alın burun ve çene bölgesine matlaştırıcı gözenek küçültücü bir baz yanak ve diğer bölgelere ise aydınlatıcı nem veren bir bas uygulanmalıdır.