Makyajın son adımı ve tamamlayıcısı olan allıklar doğru uygulanmadıklarında komik olabilirler. Örneğin gözlerin ve dudakların yoğun olduğu bir makyaj da kullanacağınız allığın rengi makyajınızı bir palyaçoya dönüştürebilir, sizi komik duruma da düşürebilir. Peki allık rengini neye göre seçeceğiz? İşte size basit bir kaç ipucu;

Doğal bir dokunuş için şeftali rengi

Şeftali rengi allık joker bir renktir. Öyle ki hemen hemen her ten rengine her makyajı uyum sağlar, hem günlük hem gece makyajlarını da şeftali rengi aldıkları tercih edebilirsiniz. Şeftali renginin tonu da çok önemlidir, sizi canlı ve taze gösterecek renk içinde hafif turunculuk pembelik bulunduran renklerdir. Bu renk allıkları hem çok az makyaj yaptığınız günlerde hem de ağır gece makyajlarında tercih edebilirsiniz.

Bebeksi bir görünüm için pembe allık

Eğer istediğiniz şey cildinize sağlıklı, elmacık kemiklerinizi taze bir görünüm katmaksa aradığınız şey pembe rengi bir allık olabilir. Allıklarda pembenin tonunu tutturmak ve uygulamak oldukça risklidir. Eğer güneşten yanmış ve hafif kızarmış bir görünüm istiyorsanız içinde pembenin yoğun bulunduğu aldıkları tercih edebilirsiniz. Eğer beyaz tenli iseniz uçuk pembe, bebek pembesi allıklar sizi çok güzel gösterecektir. Makyaj yapmadığınız günlerde sadece pembe allık uygulayarak doğal ve taze bir görünüme kavuşabilirsiniz, yalnız bu rengi yoğun göz makyajları veya dudak makyajları kullandığınız günlerde uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Sofistike bir görünüm için kırmızı allık

Sıra geldi belki de kullanması en zor olan ve herkesin cesaret edemeyeceği ama doğru uygulandığında sizi bir tanrıça gibi gösterecek olan kırmızı allığa. Özellikle hafif bir ten makyajı yaptığınız günlerde uygulayacağınız doğru renkteki kırmızı allık cildinizi o kadar sade ışıl ışıl ve genç gösterecek ki etkisinden vazgeçemeyeceksiniz. Kırmızı allık kesinlikle makyajsız gibi duran makyajlara yakışan, kısacası ne göz ne de dudak makyajını ağır tuttuğunuz günlerde değil hafif tutacağınız günlerde tercih edebileceğiniz bir renktir. Bu görünümü daha da vurgulamak için dudaklarınıza kırmızı tonlarda bir ruj sürerek parmaklarınızı hafifçe dağıtabilirsiniz.