Son zamanların en popüler makyaj trendlerinden biri de örtücü ve ağır fondotenler kullanmak yerine cilt sorunlarına yönelik ‘renkli‘ kapatıcılar kullanarak sağlıklı bir görünüme kavuşmak. Peki pembe, mor, yeşil gibi çok çeşitli renklere sahip kapatıcıları hangi cilt sorunları için kullanmalısınız?

Mor ve Tonlarında Kapatıcılar

Mor ve tonlarına sahip kapatıcıları soluk ve cansız bir cilde sahip olanlar bölgesel olarak kullanabilirler. Özellikle koyu kahverengi lekelere sahipseniz ve fondotenlerin lekelerinizi kapatamadığından şikayetçi iseniz mor renk cilt tonunuzu eşitleyerek koyu kahverengi lekelerin görünümünü azaltacaktır. Her kapatıcıda olduğu gibi renkli kapatıcıları da iyice yaymak ve ciltle bütünleşmesini sağlamak önemli. Ardından ince ve hafif yapılı bir ten ürünü ile makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Pembe-Somon Rengi Kapatıcılar

Özellikle şeftali rengi-somon aralığında renklere sahip kapatıcıları sık sık kozmetik mağazalarında görüyorsunuzdur. Bu kapatıcıların hedefi mor-gri göz altı rengini eşitlemektir. Mor göz altlarına sahipseniz açık renkli kapatıcıları direk uygulamak morluklarınızı asla kapatmayacaktır. Açık renkli kapatıcınızı uygulamadan önce somon-pembe renklerde bir renk düzenleyiciyi göz altlarınıza parmaklarınız yardımı ile yerleştirin. Ardından her zamanki kullandığınız kapatıcınızı ‘tampon’ hareketlerle uygulayın. Sağa sola çekiştirerek uygulamak alttaki somon rengi ön plana çıkartacağından mutlaka tampon hareketlerle kapatıcınızı uygulayın. Göz altlarınızın daha aydınlık göründüğünü fark edeceksiniz.

Yeşil Kapatıcılar

Yeşil ve tonlarına sahip kapatıcılar kızarıklıkları nötrler. Yani kırmızıya dönük cilt lekeleriniz, sivilce izleriniz, kızarık burun kenarlarınız var ise ten makyajınızı yapmadan önce yeşil bir kapatıcı ile kırmızı lekelerei nötrlemelisiniz. Böylece ince bir ten ürünü kullansanız bile cilt renginiz eşitlenmiş ve aydınlık görünecektir.