Hangi Saç Şekli İçin Hangi Tarak Formu Kullanılmalı?

Günümüzde tarakların binbir farklı çeşidi bulunuyor. Öyle ki bazen hangi tarağı alacağımızı  şaşırıyoruz. Fakat piyasada bu kadar fazla tarak varken hangi tarağın saç tipinize uygun olduğunu biliyor muydunuz? O halde yazımızın devamını okumaya devam edin. Çünkü saç tipinize uygun tarağı bulmanız için çeşitli ipuçlarından bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

Bambu veya Tahta Tipli Taraklar

Bu tarz taraklar özellikle saçlarında yoğun elektriklenme, kabarma veya kopma problemi yaşayanların favorisidir. Çünkü bambu taraklar halihazırda plastik bir materyalden yapılmadığı için saçlarınızdaki elektriklenmeyi önleyecek ve ekstra kabarmasına engel olacaktır. Bu tarz tarakların kalın dişli olanları yoğun, gür saçları açmak için de birebirdir. Özellikle kıvırcık saçlar plastik ve saçları elektriklendiren taraklardan ziyade bambu veya tahta şeklindeki tarakları kullanarak saçlarındaki elektriklenmeyi, kabarmayı minimuma indirebilirler.

Saç Fırçaları

Genellikle fön çekmek için kullanılan saç fırçalarının birbirinden farklı boyları bulunuyor. Eğer saçlarınızda kırık fön etkisi yaratmak ve doğal dalgalar yaratmak istiyorsanız büyük saç taraklarını tercih edebilirsiniz. Bu saç fırçalarının diken kıllı olanları inceli uzunlu formda olanları ve tahta formda olanları mevcuttur. Siz saç tipinize uygun olan tarağa karar vermeden evvel mutlaka nasıl bir fön çekmek istediğinizi kafanızda kararlaştırın. Eğer istediğiniz fön şekli hafif kırık fön yani kuaförlerde genellikle tercih edilen klasik bir fön ise o halde kalın dişli saç fırçalarını tercih edebilirsiniz. Olabildiğince büyük saç fırçaları ile özellikle uzun saçları olanlar dakikalar içerisinde saçlarını şekillendirebilirler.

Orta boyuttaki saç fırçaları ise özellikle perçem ve kahkül yapımında kullanılır. Bu tarz küçük saç parçalarını şekillendirmek için orta boydaki saç fırçalarını kullanabilir, aşağı yukarı hareketler ile saçlarınıza kolay bir şekilde fön çekebilir ve kahküllerinizi ve perçemlerinizi şekillendirebilirsiniz.

 

Kalın Dişli Plastik Saç Tarakları

Bu tarz tarakların en büyük boy olanları özellikle yoğun, gür ve canlı saçların açımında kullanılır. Eğer saçlarınızı açmakta zorlanıyorsanız ince dişli taraklar hem canınızı acıtacak hem de saçlarınızın kırılmasına neden olacaktır. Kalın dişli büyük taraklar ise çok daha kolay bir şekilde saçlarınızın açılmasına yardımcı olurken saçlarınızdaki kırılmayı minimuma indirecektir. Ayrıca size ufak bir ipucu da verelim. Eğer saçlarınız duştan sonra çok dolaşıyor ise sıvı saç kremi yardımı ile saçlarınızın daha kolay bir şekilde açılmasına yardımcı olabilirsiniz. Artık bir mağazaya gittiğimizde hangi tarağa yöneleceğinizi biliyorsunuz. Siz de saç tipinize uygun saç tarakları kullanarak saçlarınızın kalitesini arttırabilir ve koparak dökülmelerin önüne geçebilirsiniz.