Hassas Gözlere Uygun Makyaj Teknikleri

Makyaj yaparken gözlerimizin hassasiyetine ekstra dikkat ediyoruz. Fakat bazı gözler var ki alerjik reaksiyonlar gösterebiliyor en hafif bir makyaj uygulamasında bile gözler sulanıp kızlarabiliyor. Bunun sonucunda gözlerde geçmeyen bir tahriş, yoğun kaşıntı hissi ile birlikte gözyaşı üretimi de artıyor. Eğer siz de makyajınızı yaptıktan birkaç dakika sonra gözleriniz sulanıyorsa ve tüm makyajınız bozuluyorsa bu tekniklerden bazıları deneyerek makyajınızın hem daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayabilir hem de hassas gözlerinize minimum zararı vererek makyaj uygulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızda hassas gözlerin yapması gereken uygulaması gereken tekniklerden bahsettik, keyifli okumalar.

Hassas gözler için hijyenik ürünler kullanmak ekstra önemlidir. Örneğin makyaj fırçaları. Birkaç hafta önce yıkanmış makyaj fırçalarınızın üzerine toz veya kir kalıntılarının oluşacağını sakın unutmayın. Makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizlemek aslında sadece hassas gözler için değil tüm gözlerin sağlığı için önemlidir. Fakat halihazırda ekstra hassas sulanan, alerjik reaksiyon gösteren gözleriniz var ise temiz fırçalar ile göz makyajınızı yapmak çok daha fazla önemlidir.

Krem Formdaki Ürünleri Kullanın

Toz formdaki ürünler genellikle fazlaca tozuttuğundan dolayı göz içinize dökülme yapabilir. Daha hafif yapıdaki kremsi formüldeki ürünler ince olduğu için ince yapısı sayesinde göz kapaklarınızda hem akma bulaşma yapmaz sabitlendiği için daha uzun süre göz kapaklarınız da kalır, hem de göz içlerinize kaçma yapmadığından dolayı alerjik gözleri rahat ettirir.

Göz Kalemi Kullanımı

Göz kalemini göz içlerinize çekmekte zorlanıyorsanız bu konuda ısrar etmenin bir anlamı yok. Çünkü halihazırda hassas olmayan gözler bile göz içine kalem çekildiğinde hassasiyet sorunu ile karşılaşıyorlar. Eğer sizin alerjik reaksiyon gösteren çabuk kızaran veya sulanan bir göz tipiniz var ise göz içinize ve kalem çekmekten kesinlikle kaçınmanızı öneriyoruz.

 

Yumuşak Hareketler

Göz makyajınızı yaparken yumuşak fırçalar kullanmaya mümkün olduğunca parmaklarınız ile göz makyajınızı yapmaya özen gösterin. Aşırı sert kılı fırçalar göz kapaklarınızda ve göz çevrenizde irritasyona neden olabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca krem farları parmaklarınızla uygulamaya ve yumuşak uçlu fırçalar kullanarak karıştırma hareketlerini yapmaya özen gösterin.

Makyaj Temizliği

Göz makyajının temizliği de makyaj yapmak kadar önemlidir. Gözlerinizi yakmayacak hipoalerjenik özel içerikli makyaj temizleme ürünleri kullanmanızı öneriyoruz. Bu ürünleri göz içinize kaçırmamaya ve mümkün olduğunca temiz pomat denilen yuvarlak disk şeklindeki pamuklar ile temizlemeye özen gösterin. Sadece makyajınızı çıkartmakla ve kalmayın aynı zamanda mutlaka bir durulama işlemide gerçekleştirin.