Hayatımızda çoğu zaman kendimizi istemediğimiz bir işi yaparken, istemediğimiz bir ortamda bulunurken veya istemediğimiz kişilerle eğlenirken buluveririz.. Peki bu durum bizi ve psikolojimizi nasıl etkiliyor, insanlara neden hayır diyemiyoruz? Size hayatınıza farklı perspektiflerden bakmanız için bu yazıyı hazırladık.. İşte hayatınızı daha etkin yaşamak ve yönetimi elinize almanız için mantıklı gerekçeler;

Sahte Mutluluklar

İstemediğiniz bir eğlence ortamına sırf arkadaşınıza ‘hayır’ demekten çekindiğiniz için katıldınız.. Aslında arkadaşınızı çok seviyor ve onu kırmak ta istemiyorsunuz.. Ama gel gelelim davet ettiği eğlence ne sizin tarzınıza göre, ne de  o eğlenceye gitmek istiyorsunuz. Arkadaşınıza hayır diyemediğiniz andan itibaren zaten olası gerginlikler tüm benliğinizi ve beyninizi ele geçirmeye başlıyor.. Bu noktada kendinize şu 3 soruyu sorarak doğru kararları verebilirsiniz;

  1. Bu özverim arkadaşlığımıza ne katacak?
  2. Hayır diyemediğim süre zarfında kendim ve sevdiklerim için daha yararlı olabilir miyim?
  3. Bu ısrar bir daha ki sefere tekrar ettiğinde ‘hayır’ diyebilecek miyim?

Hayır diyemediğiniz bir olay karşısında arkadaşlık veya aile ilişkileriniz olumlu etkilenecekse belki de bu özveriye değebilir. Ama karşınızdaki insan bu özverinizin asla farkında olmayacaksa sizce hala buna değer mi?

İstemediğiniz bir ortam, bir olay, bir etkinliğe katıldığınız süre zarfında belki de kendiniz için daha faydalı işler yapabilirsiniz. Kendinizi daha huzurlu hissetmek ve geçen zamanınızın değerini bilmek oldukça önemli.

En önemli madde ise sonuncusu.. Siz hayır diyemedikçe bu ısrar devam edecek mi? Bir daha ki sefere yine hayır diyemeyecek kadar ipleri karşınızdaki kişinin eline mi bırakıyorsunuz? Bu durum zamanla tahmin ettiğinizden daha can sıkıcı bir hal alabilir. Hayatınızın bir rutini haline gelebilir ve artık kararlarınıza hakim olamayabilirsiniz. Öz benliğinizin bu durumlardan ne kadar etkileneceğini uzunca düşünerek en doğru kararı verebilirsiniz.