Hemoroide İyi Gelen Yiyecekler

Hemoroid halk arasında bilinen adıyla basur özellikle 50 yaş üstü kadın ve erkekleri etkileyen önemli bir hastalıktır. Basurun ilk belirtileri anüste kanama, anüs çevresinde şişkinlik oluşması, tuvaletten sonra oluşan ağrılar ve korkudan dolayı sık tuvalete çıkamama olarak sıralanabilir.. Basurun en önemli nedenlerinden biri de sağlıksız beslenme düzenidir. Bunun yanında obezite, hareketsizlik, lifli gıdalar tüketmeme, et ağırlıklı gıdalar tüketme ve çok acılı gıdalar tüketmek yer alır..

Basur özellikle ülkemizde kadın ve erkeklerin % 60 oranında etkileyen önemli bir hastalıktır. Basurun kurtarıcısı %100 yiyeceklerdir. İleri seviyede hemoroid sorununuz yok ise düzenli beslenerek hemoroid sorunuzu kontrol altına alabilirsiniz işte hemoroide iyi gelen yiyecekler;

Hemoroide iyi gelen yiyeceklerin başında elbette ki lifli gıdalar geliyor.. Bol yeşillikli gıdalar, yoğun sıvı tüketimi ve diyet ve beslenme hemoroidi kontrol altına almanızı sağlayacak önemli kriterlerden.Bamya, fasulye ıspanak gibi lifli yiyecekleri çok sık tüketirseniz ve en azından yemeklerinizde yeşillikli salatalara yer verirseniz hemoroid sorununuzun kısa zamanda çözüldüğünü fark edeceksiniz.. Hemoroidde bağırsak sağlığı ve mide faunasının sağlığı da çok önemlidir. Onun için çeşitli probiyotikler tüketmenizi tavsiye ediyoruz..

Yoğurt kefir ve süt ürünlerini tüketebilirsiniz. Özellikle kefir yüksek oranda Probiyotik içerdiğinden dolayı bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olacaktır. Bağırsakta bulunan bakterilerin dışarı atılması bağırsak ağrılarının azalmasına yardımcı olacaktır. Günde en az 2 litre su içmeyi unutmayın. Ayrıca acıdan, midenizi ve bağırsaklarınızı zorlayan gıdalardan uzak durun. Sindirim sistemimizin daha iyi çalışması için mutlaka yiyecekleri bütün halinde değil iyice çiğneyerek yutmaya özen gösterin. Düzenli olarak lavaboya çıkmak ve uzun süre lavaboda kalmamak hemoroid sorununuzun kontrol altına alınması için önemlidir. Bunun için tahıllı besinlerden faydalanabilirsiniz. Kepekli gıdalar sindirim sisteminin düzenli olarak çalıştırır. Lif bakımından zengin olan yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, tam buğday ekmeği, kepek ekmeği tüketebilirsiniz .Şeker ve unu ise tüketmemeye özen gösterin.