Hindistan cevizi yağı son zamanlarda mutfakta herkes tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Fakat bu yağın kullanım alanı yemeklerde kızartmalarda kullanılmasıyla sınırlı kalmıyor. Yazımızı okuduktan sonra İlaç dolabınıza alacağınız yeni ilaçlar yerine bu yağa para vermek isteyebilirsiniz. Hindistan cevizi yağının kullanım alanlarından bazıları:

Peeling

Eğer kuru ve pürüzlü bir cildiniz varsa Hindistan cevizi yağı ve şekerle bu sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz. Şeker kristalleri cildinizdeki ölü hücreleri fırçala etkisiyle söküp atarken Hindistan cevizi yağı ise cildinizin nemini muhafaza etmeye yardımcı olur.

Gece Kremi

Hindistan cevizi yağı özellikle kuru ciltleri olanlar için mükemmel bir nemlendiricidir. Yüzünüzde kullanmadan önce cildinizin ufak bir bölümünde test edin. Bazılarımız için bu yağ çok yoğun gelebilir ve gözeneklerinizi tıkayabilir. Böyle bir etki görürseniz zeytinyağını da aynı amaç için kullanabilirsiniz.

Saç Kremi

Yaz boyunca saçlarınız kuru ve kırılgan mı oluyor? Saçlarınız kuru haldeyken duş almadan önce saç diplerinize ve kafa derinize az miktarda Hindistan cevizi yağıyla masaj yapın. Birkaç dakika beklettikten sonra normal duş rutininize devam edebilirsiniz.

Gargara

Hindistan cevizi yağının nefesinizi tazelemek veya dişlerinizden plakları yok etmek gibi etkileri olmasa da ağız sağlığına büyük ölçüde fayda sağlar. Sabahları kalktığınızda yapacağınız ilk şey yarım çorba kaşığı yağı ağzınıza almak ve ağzınızı bununla çalkalamak. Bu işlemin toksinleri çıkarıcı ve dişleri beyazlatıcı etkisi vardır.

Makyaj Temizleyici

Pahalı makyaj temizleyicilerine para harcamak yerine bir parça pamuk üzerine biraz Hindistan cevizi yağını sürün ve hafifçe göz kapağınızı silin. Yağ makyajınızı gidermekle birlikte göz çevrenizi de nemlendirir.

Tıraş Kremi

Tıraş sırasında cildinizi koruyacak bir krem arıyorsanız, Hindistan cevizi yağı kavanozunu duşta yanınızdan ayırmayın. Tıraşınız bittiğinde cildinizdeki yanıkları azaltır ve cildi nemli bir halde bırakır.