Geçmişten günümüze makyajsız sağlıklı parlak ve taze bir cilt güzelliğin sembollerinden olmuştur. Makyajın makyaj uygulamalarının oldukça popüler olduğu günümüzde dahi bu akım zamanla makyajsızlığa, cilt güzelliğine önem veren şekilde değişmektedir. Peki, makyajsız, doğal, genç ve yumuşacık bir cildin sırrı nedir?

Düzenli Temizlik

Bilinen en etkili ve en basit cilt bakımına başlangıç yöntemi cildi sabah akşam kir ve yağdan arındırmaktır. Özellikle gece yatarken tüm günün kiri yağı ve tozu yüzümüzdeyken bu şekilde uyumak cildinize yapacağınız en büyük kötülüklerden biridir. Cildi temizlemek kadar nasıl bir temizleyici kullandığınızda çok önemlidir. Cilt tipine uygun temizleyici kusursuz bir cildin olmazsa olmazlarındandır.

Nemlendirme

Cilt tipiniz ister karma yağlı isterse kuruya dönük olsun. Tüm cilt tiplerinin daima nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Tüm cilt tiplerinin yağlı ciltler dâhil olmak üzere gün aşırı nemlendirilmesi gerekir. Yağlı ciltlerin zaten yağlı olduğundan nemlendirilmeye ihtiyaç duymayacağı düşüncesi büyük bir yanlıştır. Cildinize nasıl bir nemlendirici uyguladığınız cilt sorunlarınızı minimuma indirecek önemli etkenlerden biridir.

Peeling

Düzenli peeling cilt yüzeyinde biriken kalınlaşan ölü deri tabakasını temizleyip cildi canlandıracak önemli bakım ritüellerindendir. Peeling yapmazsanız ne mi olur? Hem siyah nokta oluşumunuz artar hem de cildinizdeki pütürler sizi bakımsız gösterir. Ayrıca uyguladığınız cilt bakım ürünleri ölü deri tabakasında kalır ve derinlere işlemez. Peeling yaparken cilt hassasiyetinize göre peeling taneciklerini seçmenizde fayda var.