İş hayatının zorluklarını, gereklerini, sorumluluklarını henüz yeni yeni algılamaya başladıysanız ve bazı dengeleri kurmakta zorluk yaşıyorsanız bu yazımızda işinizi biraz kolaylaştırmak istedik. İşte tecrübe ile sabit, asla yapmamanız gereken ve dikkatli olmanız gereken ‘iş hayatı‘ kuralları;

Dedikodu Yapmak

Henüz yeni bir iş ortamına girdiğinizde kimin kiminle, ne kadar samimi, ne kadar yakın bir ilişki içerisinde olduğunu kestirmeniz oldukça zor. Size yakın davranan ve diğer iş arkadaşlarını iğneleyici eleştiriler yapan ‘arkadaş’ görünümlü kişiyi henüz yeni tanıyorsunuz. Biraz zaman geçtiğinde sırlarınız ve paylaştıklarınız sizi zor duruma düşürebilir. En iyisi mi siz bir süre sessizce herkesi analiz edin ve gözlemleyin. İnsanları iyice tanıdıktan sonra özel paylaşımlar yapmaya gayret edin. Aksi halde kendinizi patronunuzun en yakın arkadaşına yakınırken bulmanız içten bile değil!

Sessiz ve Dilsiz Olmayın!

Evet işe yeni başlamış olabilirsiniz, fakat bu haklarınızın çiğnenmesine ve sınırın aşılmasına göz yumacağınız anlamına gelmiyor! Özellikle henüz deneyimsiz ve yeni bir eleman olmanızdan faydalanmak isteyen, iş tanımınız dışında size ekstra işler yükleyen, aslında kendi işini size yaptırmaya çalışan iş arkadaşlarınıza dikkat! Eğer iş tanımınız dışında verilen işleri yapmaya devam ederseniz zamanla bu sizin sorumluluğunuz gibi algılanacağından bu işten sıyrılmanız daha da zorlaşacaktır. Haksızlıklara ses çıkarmak sizi daha özgüvenli ve dik gösterecektir.

Sosyal Olun

İkili ilişkilerde gözü açık ve dikkatli olun. Ama bir yandan da kendinizi yalnızlaştırmamaya dikkat edin. İş arkadaşlarınızla daha huzurlu ve neşeli bir ortamda çalışmak iş motivasyonunuz açısından oldukça önemlidir. Birlikte öğlen yemeği yemeye, günaydın demeye, minik sohbetlere dahil olmaya özen gösterin. Unutmayın ki iş arkadaşlarınıza çalıştığınız süre boyunca çokça ihtiyacınız olacak. Sosyal ve seviyeli ilişkiler kurmak zamanla sağlam arkadaşlıkların da temelini atacaktır.