Kadınların %40’ı yeterince uyuyamıyor ve sabah uyandıklarında kendini dinlenmiş hissetmiyor.  Peki neden çoğumuz uykuyla ilgili sorunlarla uğraşıyoruz. Uzmanlara göre modern yaşam sinir sistemimizi gereğinden fazla yoruyor ve yıpratıyor. Evrimsel bir bakış açısıyla modern yaşama adapte olamadık. Bazılarımızın iyi bir gece uykusu çekememesi hiçte şaşırtıcı değil.

Huzursuz gecelerle uğraşıyorsanız kendinizi meditasyon teknikleriyle rahatlatmanız gerekebilir. Geçmişte bunları denemiş ve vazgeçmiş olabilirsiniz. Fakat meşgul bir zihinle uyumaktansa  zihninizde yarışıyorsa uykuya dalmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu vereceğiz.

Stres Yapmayın

Mükemmeliyetçi insanlar olarak zihnimizde ve bedenimizde yapmak istediğimiz şeyi istediğimiz şekilde yapmak için kendimize çok fazla baskı uyguluyoruz. Ne yazık ki bu şekilde ancak kendimize zarar veriyoruz.

Sabah erken saatteki toplantıyı, fitness sınıfınızı, yoğun gününüzü unutmaya çalışın ve kendinizi tamamen bulunduğunuz ana odaklayın. Derin bir nefes alın ve hayal kırıklıklarını, beklentileri serbest bırakın. Göreceksiniz rahatlamış ve dinç bir şekilde uyanacaksınız.

Derin Nefes Alın

Çoğumuz doğru şekilde nefes almıyor. Bunun anlamı verimli bir şekilde nefes alıp az bir havayla ciğerlerimizi doldurmamız. Uykuya dalmak zorlaştığında ve gece boyu sürekli uyanmaya başladığınızda solunum tekniğini deneyebilirsiniz. Yavaş bir şekilde ciğerlerinizi tamamen havayla doldurarak 10 defa  çok yavaş ve sakince nefes alıp verin, işe yaradığını göreceksiniz.

Bedeninizi Hissedin

Yatağınıza oturun ve avuç içlerinizi gözlerinizin üzerine kapatın. Derince nefes alın ve yavaşça havayı ciğerlerinizden dışarı bırakın. Vücudunuzu ayaklarınızdan başlayarak taramanızı istiyorum. Zihninizdeki tüm düşüncelerin ayaklarınızdan başlayarak ayak bileklerine doğru bedeninizi doldurduğunu hissedin. Bu hissi bacaklarınızdan parmak uçlarınızdan göz kapaklarına kadar devam ettirin ve gözlerinizi açın. Nefes alıp verin işte uyumaya hazırsınız.