Kabızlık Problemi Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Sindirim ve boşaltım sistemini yakından ilgilendiren kabızlık problemi tedavi edilmediğinde oldukça ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Kabızlık problemi yoğun karın ağrısı ile başlayarak huzursuz bağırsak sendromuna neden oluyor ve son olarak da uzun süre kabızlık problemi basur sorunu varana kadar ciddi sağlık sıkıntılarına neden oluyor. Peki kabızlık problemi için hangi önlemleri almalıyız, tedaviler neler gelin birlikte öğrenelim. Kabızlık probleminin en büyük nedeni tekdüze beslenme şeklidir. Sürekli olarak katı gıdaların tüketilmesi sıvı gıdaların tüketiminin azaltılması lifli gıdaların ve sebzelerin tüketilmemesi gibi temel nedenlerden dolayı kabızlık problemi ortaya çıkar. Kabızlık probleminin en can alıcı sancısı ise böbreklerde karında ve bağırsaklarda ciddi sancılar meydana getirmesidir.

Beslenme Önerileri

Kabızlık problemini önlemek için lifli gıda tüketimi arttırılmalıdır. Lifli gıda tüketimi arttırıldığında mide ve bağırsak faunası sağlığı korunacağı gibi aynı zamanda rahat bir boşaltım sistemine de sahip olmuş olacaksınız. Lifli gıdalarla birlikte aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirici bağırsak sağlığını koruyucu yararlı bakteriler de vücudu alınmalıdır. Özellikle yoğurt bağırsak sağlığı için oldukça faydalıdır. Yoğurt tüketimini artırarak bağırsaklarınızın daha düzenli çalışmasına yardımcı olabilir aynı zamanda zararlı bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olabilirsiniz. Günde en az 3 litre su tüketerek mide ve bağırsak sağlığını koruyabilir kabızlık problemini engelleyebilirsiniz. Peki kabızlık sorunu ile karşılaşıldığında nasıl beslenilmeli.

Katı Gıdalardan Uzaklaşın

Acilen katı gıdaların tüketimini bırakmalı sindirimi zor olan gıdaları bir süre tüketmemelisiniz. Yoğun sıvı alımı ile birlikte midenizi bağırsaklarınızı rahatlatacak sebze yemeklerine yönelmelisiniz. Özellikle zeytinyağlı sebze yemeklerini çok sık tüketerek kabızlık sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Lifli gıda tüketimini beslenme düzeninize ekleyerek rutine oturtun. Bu şekilde mide ve bağırsak sağlığınızı koruyacak uzun süre kabızlık problemi ile savaşmayacaksınız.

Eğer ciddi bir basur probleminiz var ise vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı ve tedavi kapsamında neler yapabileceğinizi öğrenmelisiniz. Unutmayın sağlıklı bir sindirim boşaltım sistemi sizin psikolojiniz üzerinde de ciddi etkilere sahiptir. Hatta uyku düzeninizi sinir sisteminizi bile etkileyebilir. Ne yediğinize ne kadar yediğinize ve en önemlisi dengeli beslendiğinize emin olun.