Kadınlarda Aşırı Tüylenme Sorununun Nedenleri

Yüzyıllardır kadınların en büyük sorunlarından biri olan tüylenme problemi birbirinden farklı tüylerden kurtulma seçeneklerini de beraberinde getirmiştir.. Sir ağda, jilet, lazer epilasyon bunlardan sadece birkaçı.. Evet ama bunların hiçbiri sizin tüylenme sorunuzu kontrol altına almıyorsa bunun sebebi ne olabilir? İşte kadınlarda aşırı tüylenme sorununun bilinen bazı nedenleri;

Kadınlarda aşırı tüylenmenin ilk nedeni hormon bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Özellikle tüyler bacak, yüz, kollarda normal olan orandan biraz daha fazla ise veya tüylerin görünümü kıl tarzı biraz daha kalın ise hormon bozukluğu olabilir.. Tüylerin yağ bezleri olmadığından dolayı kılcal damarlarda tüylenme meydana gelir. Tüylerin veya kılların bu uzadıkça androjen hormonu salgılanmasının kıl üretimine sebep olduğu biliniyor. Bu durum özellikle erkekler de çok daha fazladır.. Androjen hormonu sayesinde erkeklerde sakal ve göğüs bölgesinde kıllanma görülür. Kadınlarda androjen hormonu normalden biraz daha fazla salgılandığında ise tıpkı erkeklerde olduğu gibi olmaması gereken bölgelerde yoğun kıllanma sorunu ile karşılaşabilir. Diğer ismi ile hirsutizm aşırı kıllanmanın nedenlerinden biridir. Çünkü testosteron gibi hormonları tepki vererek androjen hormonu salgılanır. Bundan dolayı aynı durum tüylerin daha yoğun de kalın çıkmasına neden olur..

Tedavi edilmesi mümkün olan bu durum hormon ilaçları ile kontrol altına alınabilir. Yeterince üretilmeyen veya olmaması gereken fazla üretilen hormonlar hormon ilaçları ile kontrol altına alındıktan sonra aşırı kıllanma probleminiz de yavaş yavaş çözülecektir. Fakat eğer hassas bir cildiniz var ise aşırı tüylenme sorununa karşı acılı yöntemleri tercih etmemenizi öneriyoruz.. Özellikle ağda ve tüy dökücü kremler hassas ciltler irritasyona sebep olacağından sonuç çok daha kötü olabilir. O yüzden doktor kontrolümde tüylerinizden kurtulma yöntemine karar vermeniz çok daha mantıklı olacaktır.