Bayanlar yaratılışlarının gereği güzel ve bakımlı olmaları gerekmektedir. Günlük hayatın aktiviteleri, iklim şartları, temizlik gibi sebeplerden dolayı ellerde ve ayaklarda bazı deformasyonlar meydana gelmektedir. Devamlı dış etkilere maruz kalan ellerde oluşan çatlaklar ve yıpranmalar bakım ile onarılabilmektedir. Kadınlarda ayak ve el bakımı güzellik bakımından oldukça önemlidir. Ayak ve el bakımı hassas bir konu olduğundan asla ihmal edilmemelidir. Çünkü zamanında bakım uygulanmadığında el ve ayak derisinde bozulmalar, kanamalar, derin çatlaklar ve bozulmalar meydana gelebilmektedir.

Devamlı dış etkenlere maruz kaldığından vücudun diğer uzuvlarına oranla daha fazla zarar görmekte ve yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda ayak ve el bakımı için öncelikle doğal ürünler tercih edilmemelidir. Mümkün olduğunca kimyasallardan uzak durulmalı, kimyasalı yüksek sabunlardan, kalitesiz sıvı sabunlardan uzak durulmalı, temizlik, bulaşık gibi işleri çıplak elle asla yapılmamalıdır. Doktor tavsiyesini alan el ve ayak kremleri kullanılmalı, içeriği bilinmeyen kremler kullanılmamalıdır. Ellerin güzel gözükmesinde el bakımının yanında tırnakların bakımı ve temizliği de oldukça önemlidir.

Bundan dolayı ellerimizi kimyasallardan olabildiğince korumamız gerekmektedir. Kimyasallı sabunlardan kaçınmalı ve eldiven takmadan bulaşık yıkamamalıyız. Doktor tavsiyesi ile el kremleri kullanmak elleri yumuşatacak ve rahatlatacaktır. Bunun dışında ellerde tırnak bakımı çok önemlidir.

Ayak ve el bakımında kullanılan bazı yöntemler şunlardır:

  • Ayak ve el derisinde meydana gelen kuruluklar ve sertleşmelere karşı düzenli olarak nemlendirici kullanılmalıdır. Gece uyumadan ayaklara vazelin, ellere nemlendirici sürülmelidir.
  • Ayakta dikilerek yapılan işlerde çalışanlar mümkün olan fırsatlarda ayakları ayakkabıdan çıkararak dinlendirilmelidir.
  • El ve ayak tırnaklarının kenarından çıkan deriler yumuşatılıp bir havlu yardımı ile yavaşça geriye doğru itilir.

Ayaklar ılık içine limon eklenen ılık suda hafiften masaj yapılarak dinlendirilmelidir