Topuk sertleşmesi hem görsellik konusunda hem de rahatsız etmesinden dolayı can sıkıcı bir durumdur. Vücudun bütün yükünü üzerinde taşıyan ayaklar belli bir sürenin üzerinde ağır yüke maruz kaldıklarında topuklarında ve yüzeyinde bazı bozulmalar meydana gelmektedir. Gün içerisinde normalden daha fazla ayakta duran veya çalışan bayanlarda çeşitli nedenlerle topuk setleşmesi problemleri görülmektedir. Kadınlarda topuk sertleşmesi ve çözümü için öncelikle buna neden olan sebepler bulunmalıdır. Sertleşmenin en doğru nedenini öğrenmek için doktora gitmek gereklidir.

Devamlı ayakkabı ve yerle temas halinde olan ayak tabanları ve topuklar yapısal olarak bu duruma dayanıklı olarak yaratılmıştır. Topuk derisi de maruz kaldığı etkiler neticesinde yapısal olarak sertleşmeye müsait olarak yaratılmıştır. Kadınlarda topuk setleşmesi ve çözümü konusundan doktor tavsiyesine göre hareket edilmesi en kesin çözümü verecektir. Bayanlar kendileri de sertleşmeyi önleyici bazı tedbirler uygulayabilirler ki bunların başında ayakta durmak zorunda olanların belirli aralıklarla ayaklarını dinlendirmek gelir. Yaz aylarında sevilerek giyilen açık uçlu ayakkabılar da sertleşmeyi kolaylaştırdığından daha az giyilmelidir.

Topuk sertleşmesinin nedeninin şeker hastalığı mı, deri hastalıkları mı veya diğer nedenlerden hangisi olduğu öncelikle tespit edilip ona göre bir çözüm yolu bulunmalıdır. Aşağıda verilen genel uygulamalar yapılarak çözümler yolu bulunabilir:

  • Doktor tavsiyesi ile alınan nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Topukta kanamlar varsa cilt doktoruna tekrar başvurulmalıdır
  • Sıcak su içerisinde bekletilerek yumuşamış olan ölü deriden topuk taşı yardımı ile temizlenebilir
  • Muzun ezilerek topuklara konulup en az 10 dakika bekletilmesi
  • İkiye kesilen limonun iki topuğa yerleştirilip bir müddet bekletilmesi