Son zamanlarda özellikle sosyal medyada yüzüne tıraş yapan kadınlar mutlaka karşınıza çıkmıştır. Hatta bu işlem için kadınlara özel olarak üretilen yüz usturaları, zarif tasarımlı jiletler bakım marketlerinde yer almaya başladı bile. Peki nedir bu yüz tıraşı olayı? Neden, ne amaçlarla kullanılır? Gelin birlikte inceleyelim;

Yüzdeki Ayva Tüyleri Almak İçin

Yüzünü tıraşlayan kadınların bir çoğu sir ağda yöntemlerini denemiş ve cildi farklı reaksiyonlar gösterdiği için bu seçeneğe yönelmiş durumdalar. Bilindiği gibi tıraş yapmak cilt yüzeyindeki tüyleri, kılları nazikçe alır ve cildi en az tahriş eden epilasyon yöntemlerinden biridir. Özellikle hassas bir cilde sahip kadınlar cilt tahrişini, alerjik reaksiyonları ve ağdadan dolayı oluşan kararmaları, sarkmaları önlemek için yüzlerini tıraş etmeyi daha mantıklı buluyorlar.

Ciltteki Ölü Tabakayı Almak İçin

Tıraş cilt yüzeyindeki tüyleri alırken cildin en üst tabakasında bulunan ölü hücreleri de alır. Ölü tabakası temizlenmiş bir cilt ise bakım ürünlerini daha iyi emer, daha canlı ve bakımlı görünür. Tabii bunun yanı sıra dışarıdan gelecek tüm bakteriyel tehtitlere karşı da savunmasız kalmış olur. Yüzü tıraşlama işlemi sırasında hijyen çok önemli olduğundan bu işlem için özel olarak açılmış güzellik merkezleri de bulunuyor.

Kaşları Kalınlaştırmak İçin

Birçok kadın kaşlarının şeklini değiştirmek, kaşlarını kalınlaştırmak ve daha yoğun şekilde çıkmalarını sağlamak amacı ile de jilet kullanabiliyor. Şimdi akıllardaki tek soru: ”Peki ama kaşı kalınlaştıran jilet yüz tüylerini de kalınlaştırmaz mı?” Bu soru için ortaya atılmış birden fazla görüş var. Kimileri var olan tüy kalınlığının aynı şekilde çıkacağını yani tüylerin asla kalınlaşmayacağını savunurken kimileri de yüzde daha fazla tüylenmeye sebep olduğunu savunuyor. Bu yeni trend daha fazla yaygınlaşır mı bilinmez, ama kadınların ‘mükemmel’ cilt arayışları tam gaz devam ediyor diyebiliriz.