Her kadın mutlaka hayatının bir dönemini ‘kahkül’ kullanarak geçirir..Eğer henüz kahkül kestirmesiyseniz yazımızı bulduğunuza göre yakın zamanda saçlarınızda ufak bir değişiklik yapmak istiyorsunuz. Doğru kahkül modeli yüzünüzü daha orantılı ve şekilli gösterirken yanlış seçimler yüzünüzü olduğundan kilolu, basık ve hatsız gösterebilir. İşte kahkül kesimine karar vermeden önce bilmeniz gerekenler;

Yüz Hatlarınızı Tanımak

Yüz hatlarınızı tanımak kahkül kestirmeye karar verirken size hangi modelin yakışacağını belirleyen temel unsurlardan biridir. Eğer alnınız ve kaşlarınız arasındaki mesafe dar ise kahkül başlangıcı oldukça yukarıdan olmalıdır. Kısa kahküller yuvarlak ve toplu yüzleri olduğundan daha basık gösterecektir. Eğer alnınız geniş ise kahkül modelini en güzel taşıyacak hatlara sahipsiniz demektir. Kahkül başlangıcının fazla yukardan olmasına gerek yok, eğer çeneniz çıkık ve sivri ise ‘perçem’ denilen, tamamen alnınızı kapatmayan kahkül tarzı size daha çok yakışacaktır.

Saçlarınızın Yoğunluğu

Eğer gür ve yoğun saçlarınız yok ise saçlarınızın yarısını kahkül olarak kestirmek hiç te hoş olmayacaktır. Saçlarınız seyrek ve hacimsiz ise ‘perçem‘ tarzı, yoğun olmayan, alnınızı tamamen kapatmayan yumuşak kesimleri tercih edebilirsiniz. Eğer saçlarınız yoğun ise kalın, yoğun ve alnınızı tamamen kapatan dolgun kahküller size çok yakışacaktır.

Bu arada fazlaca kıvırcık saçlar kahkül kestirmeden evvel mutlaka iyice düşünmelidir. Her gün saçlarınızı düzleştirmek, kahkülünüze fön çekmek zorunda kalabilirsiniz. Aksi halde kıvırcık bir kahkül sizi zorlayabilir ve saç kesiminiz kabusa dönüşebilir.

Fırçalar ve Saç Şekillendiriciler

Kahkül kesiminden sonra artık en yakın dostlarınız boy boy saç fırçaları! Her kahkül yoğunluğuna özel saç fırçaları mevcut. Kahkül kesiminize en uygun fırçayı bulmak için kuaförünüzden yardım alabilirsiniz. Saçınız kahküle ve kahkül fönüne 1-3 ay içerisinde alıştıktan sonra ilerleyen zamanlarda şekil vermek çok daha kolay olacaktır.